19:14 3/3/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ- ΑΠΟΕΛ: 0-1
(Μπέκμαν 75')

Ο Δανός επιθετικός με ασύλληπτο σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής στο 75', κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Χαϊμοφ και οδήγησε την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο πολύτιμο τρίποντο, που την φέρνει στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Αγιά Νάπα- ΕΝΠ: 1-4
(Βάργκας 90'- Άντερσον 19', Φαούστο 25' αυτ., Μντράκοβιτς 27', 72')

Η ομάδα του Τον Κάανεν παρουσιάστηκε καλύτερη

και περισσότερο ουσιαστική και κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και να κλειδώσει το τρίποντο. Δύο γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μίλιαν Μντρτάκοβιτς στο 27' και 72', ενώ ένα τέρμα σημείωσε ο Άντερσον και ένα αυτογκόλ πέτυχε ο Φαούστο. Η Αγία Νάπα, απλά κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 90+1' με γκολ του Μιγκέλ Βάργκας που σκόραρε το γκολ της τιμής.

Ολυμπιακός Λ.- Αλκή: 2-2
(Κάστρο 18', Ενρίκε 33' πεν.- Βακονσέλος 23', Πιντσέλι 76')

Στο 2-2 έμειναν Ολυμπιακός Λ. και Αλκή σε ένα εντυπωσιακό ματς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κάστρο στο 18ο λεπτό, αλλά στο 23' ο Βακονσέλος έφερε στα ίσα το ματς. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 33' με πέναλτι του Ενρίκε, αλλά στο 76' ο Πιντσέλι έκανε το τελικό 2-2.