Εφτάψυχη η Γιουνάιτεντ

16:45 15/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: 1-1 Γήπεδο: Άνφιλντ Με τον βαθμό της ισοπαλίας απέδρασε από το «Άνφιλντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν σαφώς κατώτερη από τη Λίβερπουλ. Με τον βαθμό αυτό η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε το καλύτερο της ξεκίνημα στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ η Λίβερπουλ παραμένει αήττητη στην έδρα της από τους «κόκκινους διαβόλους» για 4 συνεχόμενη χρονιά. Πολύ μέτριο το πρώτο μέρος του μεγάλου ντέρμπι με την Μάντσεστερ να απειλεί πρώτη με

μια κεφαλιά του Τζόουνς στο 15ο λεπτό. Παρόλα αυτά η Λίβερπουλ ήταν πολύ καλύτερη και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 34ο λεπτό με τον Σουάρες να πλασάρει από καλή θέση και τον Ντε Χέα να διώχνει με τα πόδια. Η Γιουνάιτεντ ήταν πολύ κακή στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς η απουσία των Ρούνεϊ και Τσικαρίτο έκαναν μπαμ. Αντίθετα ο Γουέλμπεκ δεν μπόρεσε να προσφέρει πολλά κι έτσι η Μάντσεστερ περιορίστηκε στον επιθετικό τομέα. Καλύτερη και στην επανάληψη η Λίβερπουλ καθώς η Μάντσεστερ δεν μπορούσε να βγει μπροστά με τίποτα. Οι «κόκκινοι» με κύριο εκφραστή των προσπαθειών της τον Σουάρες, γινόταν συνεχώς απειλητική, αλλά ο Ντε Χέα κρατούσε το μηδέν. Ωστόσο οι «κόκκινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 68ο λεπτό. Ο Άνταμ κέρδισε φάουλ στο ύψος της περιοχής μετά από φοβερή κούρσα και ο Τζέραρντ με φοβερή εκτέλεση άφησε άγαλμα τον Ντε Χέα κι έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο σερ Άλεξ Φέργκιουσουν έριξε όλα του τα όπλα στη μάχη (Ρούνεϊ, Τσικαρίτο και Νάνι) και έφτασε στην ισοφάριση στο 81ο λεπτό, από στημένη φάση όμως. Σκόρερ ο Τσικαρίτο με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νάνι. Στην επόμενη φάση ο Κούιτ έκανε εξ επαφής την προβολή αλλά ο Ντε Χέα είπε όχι. Η Λίβερπουλ σφυροκόπησε τον Ντε Χέα στα τελευταία λεπτά και μάλιστα είχε δοκάρι με τον Σκρτελ στις καθυστερήσεις, αλλά η Γιουνάιτεντ στάθηκε πολύ τυχερή. ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κέλι, Ενρίκε, Κάραγκερ, Σκρτελ, Άνταμ, Λούκας (56' Χέντερσον), Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Κούιτ, Σουάρες. ΜΑΝ.ΓΙΟΥΝ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Γιανγκ (69' Νάνι), Τζόουνς (76' Τσικαρίτο), Φλέτσερ, Παρκ (69' Ρούνεϊ), Γκιγκς, Γουέλμπεκ.