23:40 7/12/2011 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 4ος ΟΜΙΛΟΣ - Τελευταία αγωνιστική

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ-ΛΙΟΝ: 1-7

ΓΗΠΕΔΟ: Μάξιμιρ

Αυτό που έμοιαζε με θαύμα πριν από το ματς πέτυχε η Λιόν καθώς με την εξωπραγματική της νίκη με 7-1 επί της Ντιναμό και την ήττα του Άγιαξ προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι Κροάτες μόλις στο 28' έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Λέκο «πρόλαβε» να δει δύο κίτρινες κάρτες. Παρ' όλα αυτά στο 40' η Ντιναμό πήρε κεφάλι στο

σκορ με τον Κόβασιτς. Λίγο πριν λήξει όμως το ημίχρονο ο Γκομίς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για τη Λιόν. Μόλις στο 48' ήρθε και το 1-2 για τους Γάλλου με τον Γκοναλόν που σκόραρε μάλλον χωρίς να το θέλει. Με τη σέντρα ο Μπριάν έκλεψε την μπάλα και ο Γκομίς με πλασέ έγραψε το 1-3. Η Ντιναμό είχε καταρρεύσει και στο 52' ήρθε και το τέταρτο γκολ της Λιόν με σκόρερ και πάλι τον Γκομίς. Η Λιόν επιτιθόταν κατά κύματα και στο 53' έχασε νέα μοναδική ευκαιρία αλλά στο 65' έκανε το 1-5 με τον Λισάνδρο Λόπεθ. Πέντε λεπτά μετά ο Γκομίς κάνοντας «καρέ» έγραψε το 1-6, σκορ που έδινε την πρόκριση στην ομάδα του αλλά η Λιόν δεν σταμάτησε εκεί και στο 76' έκανε το 1-7 με τον Μπριάντ.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Βρσάλικο, Βίντα, Καλέγιο, Αντεμί, Λέκο, Κόβασιτς (80'Πόκριβατς), Σαμίρ (66'Αλισπάχιτς), Μπαντέλι, Μπεκιράι (55'Σίτουμ).

ΛΙΟΝ: Γιορίς, Κονέ, Λόβρεν (Λισάντρο), Νταμπό, Φοφανά, Σισοκό, Γκουρκούφ, Λακαζέτ (65'Έντερσον), Γκοναλόν, Γκομίς, Μπριάν