EREDIVISIE- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε- Άγιαξ: 1-1
(Καστάινιος 22'- Σίγκθορσον 81')

Στο 1-1 κόλλησαν Τβέντε και Άγιαξ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ολλανδία.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ με τον Καστάινιος στο 22ο λεπτό, ενώ στο 81' ο Σίγκθορσον έκανε τα 1-1.

Χέρενφεεν- Φίτεσε: 2-3
(Φινμπόγκασον 43', Οτιγκμπά 49'- Πιαζόν 54', Χάβενααρ 73', Φαν Άανχολτ 90+3')

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Φίτεσε με 3-2 επί της Χέρενφεεν.

Ο Φινμπόγκασον έβαλε μπροστά στο σκορ την Χέρενφεεν στο 43ο λεπτό, ενώ ο Οτιγμπά έκανε το 2-0 στο 49'. Η Φίτεσε μείωσε με τον Πιαζόν στο 54' και ο Χάβενααρ έκανε το 2-2 στο 73'. Τη νίκη στη Φίτεσε έδωσε στις καθυστερήσεις ο Φαν Άανχολτ.

Ουτρέχτη- Μπρέντα: 4-2
(Αγιούμπ 16', Τοόρνστρα 63', 83', Μουλενγκά 81'- Φερμπέεκ 36', Αντουίρ 86')

Ανάσα πήρε η Ουτρέχτη που επικράτησε με 4-2 της Μπρέντα.

Η Ουτρέχτη έκανε το 1-0 με τον Αγιούμπ στο 16ο λεπτό αλλά στο 36' ο Φερμπέεκ έφερε στα ίσα το ματς. Ο Τοόρνστρα στο 63' έκανε το 2-1 και ο Μουλεγνκά στο 81' το 3-1, ενώ ο Τοόρνστρα πέτυχε και το 4-1 στο 83'. Η Μπρέντα μείωσε με τον Αντουίρ στο 86'.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς- Φέγενορντ: 2-2
(Αμεβόρ 49', Κόλντερ 90'- Ντε Βρι 16', Ίμερς 64')

Η Φέγενορντ προηγήθηκε με τον Ντε Βρι σατο 16ο λεπτό, αλλά στο 49' ο Αμεβόρ . Το προβάδισμα στη Φέγενορντ έδωσε ο Ίμερς με γκολ στο 64ο λεπτό, ενώ στο 90' ο Κόλντερ έκανε το 2-2.

Βααλβάικ- Ρόντα: 1-2
(Αμιέ 47'- Νέμεθ 53', Ντεμούζ 84')

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Ρόντα με 2-1 επί της Βααλβάικ.

Η Βααλβάικ άνοιξε το σκορ με τον Αμιέ στο 47ο λεπτό, αλλά στο 43' ο Νέμεθ έφερε στα ίσα το ματς. Τη νίκη στη Ρόντα έδωσε ο Ντνολυζ με γκολ στο 84ο λεπτό κι ενώ στο 90+1' αποβλήθηκε ο Φαν Μόσεφελντ της Βααλβάικ.