«Έπιασε» τον ΟΣΦΠ η Κηφισιά

23:36 23/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ηρακλής Κηφισιάς πέρασε νικηφόρα από το Κατσάνειο, όπου κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ έπιασε τις «ερυθρόλευκες» στη δεύτερη

θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «κυανόλευκες» της Θεσσαλονίκης απέχουν πλέον τέσσερις βαθμούς από τον ΟΠΕΡ και την 4η θέση.

Ο Γηραιός αν και αγωνίστηκε χωρίς την Στράντζαλη, κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο σκορ (στο β' μάλιστα ανέτρεψε το εις βάρος του 13-16) ενώ η ομάδα της Κηφισιάς ξεκίνησε το ματς χωρίς τις Γιώτα, Διώτη, οι οποίες όμως μπήκαν στο β' σετ και άλλαξαν την εικόνα του αγώνα.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 9-10, ωστόσο εκεί παρά την κούραση (την Τετάρτη η ομάδα της Κηφισιάς κέρδισε 3-2 στο Ρέθυμνο για το Κύπελλο) μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων.

«Ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι καθώς αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα. Οι παίκτριες μας απέδωσαν καλό βόλεϊ, ωστόσο φάνηκε στο δεύτερο σετ να βγαίνουμε εκτός πλάνων. Συγκεντρωθήκαμε στη συνέχεια, μπήκα στο παιχνίδι αλλά στο τάι μπρέικ όλα μπορούν να συμβούν. Παρ' όλα αυτά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την απόδοσή τους. Ο βαθμός αυτός θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια του πρωταθλήματος», δήλωσε ο τεχνικός των γηπεδούχων Παναγιώτης Καλπάκης ενώ ο Γιάννης Λάιος σημείωσε από την πλευρά του: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηρακλή για την ποιοτική ομάδα που διαθέτει. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας για εμάς, οι δύο ομάδες απέδωσαν καλό βόλεϊ και στο πέμπτο σετ κατακτήσαμε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια».

Τα σετ: 25-16, 10-25, 26-24, 21-25, 11-15

Ηρακλής (Καλπάκης): Κωνσταντινίδου Λ. 5 (3/5 επ., 1 άσο), Κυριακίδου 21 (15/37 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδου 13 (10/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 45% υπ.), Βέλλιου 12 (11/38 επ., 1 άσο, 08% υπ.), Λεωνιδάκη 10 (10/25 επ.), Κωνσταντινίδου Ε. 13 (10/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ.)) / Τσούκαρη, Καραφουλίδου,

Ηρακλής Κηφισιάς (Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 4 (1 άσο, 2 μπλοκ), Καραγκούνη 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.), Ιβάνοβα 18 (17/48 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ.), Καλογριδάκη, Λαμπρούση 9 (3/6 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 4 (4/14 επ.), Κίτσου (λ., 38% υπ.) / Δίωτη 11 (9/20 επ., 2 άσοι), Γιώτα 18 (12/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γέλιτς.