Μίλησε η ψυχή της Πρωταθλήτριας!

22:05 23/2/2013 - Πηγή: AEK365

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέτυχε επική ανατροπή μέσα στου Ρέντη, αφού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφερε στο τέλος με ψυχή και πάθος να φτάσει στη νίκη, που ήθελε, με 3-1 σετ, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της, παίρνοντας παράλληλα και μεγάλη διαφορά.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στον αναγνωστικό χώρο μουδιασμένα και ο Ολυμπιακός

θέλησε να το εκμεταλλευτεί αυτό. Μάλιστα, οι « ερυθρόλευκες» που είδαν πως η Ένωση δεν μπορούσε να αντιδράσει κατάφερε με καλή υποδοχή και μπλοκ να φτάσει στο 1-0 σετ με άνεση.
Οι κοπέλες του Απόστολου Οικονόμου δεν ήταν διατεθειμένες, όμως να χάσουν σε ένα μεγάλο ντέρμπι κι έτσι βελτίωσαν την επιθετική και αμυντική τους λειτουργία και με ωραίες ενέργειες κατάφεραν να φτάσουν το ματς στα μέτρα τους. Κις και Τοτσίδου έδωσαν σημαντικές βοήθειες με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 1-1.
Στην πορεία με προσεχτικές κινήσεις και αρκετό πάθος, που φαινόταν σε όλες τις κινήσεις των « κιτρινόμαυρων» η Ένωση κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 2-1 στα σετ, αν και ο Ολυμπιακός είχα αρχικά την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο τέταρτο σετ η Ένωση με ανεβασμένη ψυχολογία από την ανατροπή του σκορ και με βελτιωμένες κινήσεις σε όλους τους τομείς, δεν θα επέτρεπε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς κι έτσι με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε να κάνει το 3-1 σετ και να πάρει μια σημαντική νίκη που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με μεγάλη διαφορά από τους διώκτες της.