Έβρεξε γκολ στην Κύπρο

02:32 1/11/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ- 1ος ΓΥΡΟΣ

Εύκολη και άνετη πρόκριση εξασφάλισε το ΑΠΟΕΛ που διέλυσε με το εντυπωσιακό 8-1 τον Χαλκάνορα σε αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ. Χατ-τρικ πέτυχαν οι Σολάρι και Χαραλαμπίδης, που ήταν εκ των κορυφαίων σε απόδοση, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Μπενασούρ και Σέρτζιο. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους ο Ευγένιος

Αντωνίου στο 85'.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Δόξα, που γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Αναγέννηση Δερύνειας και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Το γκολ για την ομάδα του Αδάμου Αδάμου πέτυχε ο Φέλιξ Κενού μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο αποδείχθηκε αρκετό για να σφραγίσει η Αναγέννηση την πρόκριση.

Δραματική πρόκριση πήρε ο Εθνικός Άχνας που επικράτησε με σκορ 2-3 της ΑΕΚ Κουκλιών, με γκολ του Δημήτρη Σίμοφ στο τελευταίο λεπτό της ημίωρης παράτασης. Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές στον αγώνα, όμως η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου ισοφάρισε ισάριθμες φορές, η δεύτερη στο 90', και τελικά στην παράταση πήρε μια δύσκολη πρόκριση.

Εύκολη πρόκριση πέτυχαν η Αλκή που διέλυσε με 6-0 τον Ακρίτα στο ΓΣΖ, αλλά και για την Ενωση που επιβλήθηκε με σκορ 4-0 τον Εθνικό Άσσιας στο Μακάρειο. Πρόκριση στον επόμενο γύρο σφράγισε επίσης ο Ολυμπιακός που κέρδισε την ΑΕΖ στο Ζακάκι με 2-0, και η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με σκορ 2-1 του Οθέλλου.