18:56 3/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ- ΝΙΓΗΡΙΑ: 1-2
Γήπεδο: Ρόαγιαλ Μπαφοκένγκ

Αποκλεισμός σοκ για την Ακτή Ελεφαντοστού που σε ακόμη μια διοργάνωση κατέβηκαν ως φαβορί, αλλά ηττήθηκαν με 2-1 από τη Νιγηρία κι έμειναν εκτός.

Η Νιγηρία άνοιξε το σκορ με τον Εμενίκε στο 43ο λεπτό, αλλά στο 50' ο Τιοτέ από κοντά και μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντρογκμπά, έγραψε τα 1-1. Στο 66' ο Ενιεάμα πραγματοποίησε τεράστια διπλή επέμβαση σε σουτ

των Τουρέ και Ζερβίνιο, αλλά στο 78' ο Μπα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα της Ακτής.

ΑΚΤΗ: Κοπά, Μπαμπ, Έμπουε, Ζοκορά, Τιενέ, Ρομαρίκ (82' Τραορέ), Τουρέ, Τιοτέ, Καλού (69' Γκραντέλ), Ντρογκμπά, Ζερβίνιο.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Ομερουό, Αμπρόουζ, Ομποαμπόνα, Έλντερσον, Μίκελ, Ιντέγιε, Ονάζι, Εμενίκε, Μόουσες (90' Γιόμπο), Μπα.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ- ΤΟΓΚΟ: 1-0 παρ.
Γήπεδο: Μπομπέλα

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε η Μπουρκίνα Φάσο, νικώντας με 1-0 στην παράταση το Τόγκο.

Οι δύο μάδες είχαν ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Τη λύση έδωσε για την Μπουρκίνα Φάσο, ο Πιτρόιπα στο 105' και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ: Ντιακιτέ, Παναντεντιγκιούρι, Κονέ, Κουλιμπαλί, Σανού (96' Ραζάκ), Καμπορέ, Κόφι, Κουαταρά (66' Νακουλμά), Κονέ, Πιτρόιπα (109' Ρουάμπα), Νταγκανό.

ΤΟΓΚΟ: Αγκάσα, Νιμπόμπε, Ακάπκο (106' Γουόμε), Μαμά, Ντζενέ, Μποσού, Ρομάο, Αμεβού (116' Σαλιφού), Αντεμπαγιόρ, Γκαπκέ, Αγιτέ (67' Σεγκμπεφιά)