Φαν Πέρσι: Θα επιχειρούσα ξανά το ίδιο

11:22 7/3/2012 - Πηγή: AEK365

Στο δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 3-0 και την Άρσεναλ να θέλει ένα γκολ για να πάει το παιχνίδι με την Μίλαν στην παράταση, ο Ρόμπι Φαν Πέρσι έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 4-0 με τον Ολλανδό μεσοεπιθετικό να διαβεβαιώνει πως θα επιχειρούσε με τον ίδιο τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αν του δινόταν ξανά η ευκαιρία.

Ο Φαν Πέρσι βρέθηκε απέναντι από τον πεσμένο Αμπιάτι και προτίμησε να περάσει την μπάλα από πάνω του με τον τερματοφύλακα της μπάλας να καταφέρνει να πιάσει την μπάλα. Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα για την φάης των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Φαν Πέρσι τόνισε για την επίμαχη φάση: "Νομίζω ότι θα επιχειρούσα ξανά το ίδιο. Δεν γινόταν να περάσω την μπάλα από δεξιά ή από τα αριστερά γιατί ήταν πεσμένος. Νιώθω ότι σωστά προσπάθησα να την περάσω από πάνω του".