Φιλική ήττα για Εθνική

21:03 5/10/2012 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ Γυναικών ηττήθηκε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που διεξήχθη στο Καρπενήσι με 32-15 από την CSM Βουκουρεστίου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην αρχή της αναμέτρησης απείλησε την Ρουμάνικη ομάδα, έχοντας καλή κίνηση στην περιφέρεια και ωραίες εκτελέσεις από την Κατερίνα Βαφειάδου. Στη συνέχεια οι Ρουμάνες ανέβασαν ρυθμό και πήραν κεφάλι στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 11-15.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι κακές επιλογές και η εμπειρία της CSM -που είναι από τις κορυφαίες ομάδες της Ρουμανικής λίγκας- κόντρα στην νεανική ελληνική

ομάδα, οδήγησαν στην ήττα με αυτή την διαφορά.
H επίθεση της ελληνικής ομάδας «κόλλησε» μετά το 35' (14ο γκολ) και σκόραρε ξανά στο 58' (15ο γκολ) με αποτέλεσμα σε αυτά τα 23 λεπτά οι Ρουμάνες να πραγματοποιήσουν ένα σερί 15-0, αφού το 14-17 έγινε 14-32!
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα είχε τρεις σοβαρές απουσίες των Καζάκη, Βασιλειάδου οι οποίες έχουν υποχρεώσεις με τους ξένους συλλόγους τους, αλλά και της βασικής περιφερειακής Λαμπρίνας Τσακάλου, η οποία προφυλάχτηκε από ένα μικροτραυματισμό που είχε.
Αύριο στις 19:00 η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί ξανά με τις Ρουμάνες στο επίσημο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στο κλειστό του Καρπενησίου, το οποίο θα μεταδοθεί απευθείας από το STAR Κεντρικής Ελλάδας.

ΕΛΛΑΔΑ- CSM BΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 15-32
Τα δεκάλεπτα: 4-4, 9-10, 11-15 (ημχ.), 14-20, 14-26, 15-32
ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Κοτσαμπουικίδου, Στασινού, Στρατάκη 2, Χρυσή, Νούλα 1, Παπαδοπούλου 2, Παπανικολάου, Χατζηπαρασίδου 4, Μάστακα 4, Προκοπίδου, Λέκκα, Γραμματικού, Μαυρογεώργη, Δημητρίου, Παρασκευαϊδου, Χρονοπούλου, Ευαγγελίδου, Βαφειάδου 5.
CSM BΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Σίκα Μαργκουλέσκου): Αργίρ, Μπαρκάν 2, Ντίνου 1, Νικουλάε, Κρουτσεάνου 3, Αντζελίνα 8, Τζάνα Ι. 4, Ιορντάτσε, Γκουρεσάγε, Αβαντάμι 3, Μπινέσκου, Τζάνα Ρ., Πάβαλ 6, Καραμπούλα 1. Διαιτητές: Φωκίτης- Τσάμος, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/1-2/2.