Φουλάρει για Α2 ο ΠΑΟ

19:31 11/2/2012 - Πηγή: AEK365

Μόνο στο δεύτερο σετ προέβαλε αντίσταση ο Παναθηναϊκός στο κλειστό της Μίκρας, με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει την 14η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο ΠΑΟ

γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα του και παρέμεινε ουραγός.
Στο πρώτο σετ ο Γηραιός (ντεμπούτο Τακουρίδη στο βασικό σχήμα) εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού σε υποδοχή και επίθεση, το κατέκτησε σαν σε προπόνηση, αλλά στο δεύτερο άρχισαν τα λάθη κι οι παίκτες του Δρίκου με το ματς να γίνεται ντέρμπι.
Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπόρεσε δύο φορές να φτάσει στο +2 (3-5, 14-16) με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει γρήγορα, αλλά ο ΠΑΟ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (23-24 με χαμένο σερβίς Κράβαρικ). Ο Σμαραγδής ισοφάρισε, η κακή υποδοχή του Κόλεφ έφερε το σκορ στο 25-24 κι αμέσως μετά το μπλοκ του Σμαραγδή στον Στόικοβιτς τελείωσε το σετ.
Ουσιαστικά τελείωσε και τον αγώνα αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού (ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς κανένα μπλοκ) στο τρίτο σετ θύμισαν κάτι από το πρώτο και υποτάχθηκαν εύκολα.
«Το θετικό είναι ότι κάναμε μία επαγγελματική νίκη, στηριζόμενοι στις καλές μας επιδόσεις στην επίθεση. Θα πρέπει να μας προβληματίσει το ότι χάσαμε πολλά σέρβις απέναντι σε μία ομάδα που είχε πρόβλημα στο να πάρει την εύκολη αλλαγή. Για μας ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα, με αντίπαλο την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος» είπε ο Σωτήρης Δρίκος με τον Δημήτρη Καζάζη να σημειώνει: «Δεν μπορέσαμε να κοντράρουμε τον Ηρακλή. Είναι μια ομάδα άλλου επιπέδου σε σχέση με εμάς κι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το παιχνίδι της χρονιάς με την Πάτρα την ερχόμενη Τετάρτη».

Τα σετ: 25-14, 26-24, 25-18

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 8 (7/14 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 57% άριστες), Ντεσπέιν 11 (7/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ), Κράβαρικ 9 (8/14 επ.), Στεφάνου -λ (57% υπ. - 43% άριστες) / Εφραιμίδης 1, Κολτσιάκης

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 3 (2/3 επ., 1 άσο), Πιπέργιας, Κόλεφ 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 52% υπ. - 33% άριστες), Γκορμπάτκοφ 6 (6/22 επ.), Στοϊκοβιτς 8 (8/14 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Πανταλέων 2 (2/4 επ.), Δαρίδης -λ 38% υπ. - 25% άριστες / Αγγελόπουλος, Στίγγας 1, Πρωτοψάλτης.