23:14 22/12/2012 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονς- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 1-1
(Ζαρζού 41'- Λεγιέ 45+2')

Γκέλα για τη Ζούλτε Βάρεγκεμ που έμεινε στο 1-1 με τη Μονς και δίνει την ευκαιρία στην Άντερλεχτ να ξεφύγει.
Η Μονς έκανε το 1-0 στο 41' με τον Ζανζού, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Ζούλτε ισοφάρισε με τον Λεγιέ.

Μπέερσοτ- Μέχελεν: 0-2
(Ντεστρόμ 24', Ιντί 86')

Μεγάλο διπλό με 2-0 μέσα στην έδρα της Μπέερσοτ πέτυχε η Μέχελεν.

Η Μέχελεν άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντεστρόμ ενώ στο 70' η Μπέερσοτ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οζτούρκ. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Ιντί στο 86'.

Σερκλ Μπριζ- Μπέβερεν: 2-2
(Σμόλντρες 7', 79'-Ντουμπιά 86', Λεπουά 88')

Αυτοκτόνησε η Σερκλ που βρέθηκε να νικά με 2-0 στο 86' τη Μπέβερεν και τελικά υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2.
Η Σερκλ έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σμόλντερς, ενώ στο 79' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Η Μπέβερεν μείωσε στο 86' με τον Ντουμπιά και πήρε την ισοπαλία με γκολ του Λεπουά δύο λεπτά μετά.

Γάνδη- Σαρλερουά: 1-2
(Μπογιό 72'- Αουλάντ 8', Μποπ 78')

Τεράστιο διπλό πήρε η Σαρλερουά μέσα στην έδρα της Γάνδης με 2-1.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σαρλερουά που έκανε το 1-0 μόλις στο 8' με τον Αουλάντ, αλλά η Γάνδη ισοφάρισε με τον Μπογιό στο 72'. Τη νίκη στη Σαρλερουά έδωσε ο Μποπ με γκολ στο 78'.

Λέουβεν- Λιρς: 2-2
(ίμπου 63' πεν., Γκέρερτς 77'- Χαζούροφ 20', Ελγκαμπάς 73' πεν.)

Στο 2-2 κόλλησε η Λέουβεν με τη Λιρς.
Η Λιρς άνοιξε το σκορ στο 20' με τον Χαζούροφ, αλλά στο 63΄ο Ίμπου ισοφάρισε με πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με πέναλτι του Ελγκαμπάς στο 73', αλλά 4 λεπτά μετά ο Γκέρερτς έκανε το τελικό 2-2.