«Καθάρισε» ο Αντετοκούνμπο

20:07 10/7/2013 - Πηγή: AEK365

Στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο η Εθνική Νέων βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές αλλά τελικά με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U-20 επικρατώντας της Σερβίας με 79-73.
Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 14 πόντους, τους 9 στην τελευταία περίοδο, με τον σέντερ των Μιλγουόκι Μπακς να έχει επίσης 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και 6 κερδισμένα φάουλ.
Πολύ καλοί ήταν και οι Γιάννης Παπαπέτρου, πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 18 πόντους, Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17π.)

και Λευτέρης Μποχωρίδης (16π.).
Την Πέμπτη στις 14:30 η ελληνική ομάδα αναμετράται με τη Γερμανία, που μέχρι τώρα έχει μία νίκη (επί της Γεωργίας με 89-75) και μία ήττα (από τη Λιθουανία 74-62).
Δεκάλεπτα: 16-20, 38-35, 54-59, 79-73.

Οι πόντοι της ελληνικής ομάδας: Μποχωρίδης 16, Λαρεντζάκης 17, Παπαπέτρου 18, Αντετοκούνμπο 14, Καραμαλέγκος 1, Σλαφτσάκης 2, Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 9, Καμπερίδης, Μήτσιαλος.