00:00 5/3/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-1
Γήπεδο: Βίλα Πάρκ

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης απέδρασε από το Μπέρμιγχαμ η Σίτι, που κέρδισε με 1-0 την Άστον Βίλα.

Στο 6ο λεπτό ο Μπένετ έκανε τη σέντρα, αλλά ο Βάιμαν δεν βρήκε για λίγο την μπάλα, ενώ στο 21' ο Τέβες έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μπεντεκέ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκουζάν απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Ρόντγουελ, ενώ στο 37΄το σουτ του Σαμπαλέτα τράνταξε το δοκάρι του Γκουζάν. Τρία λεπτά

μετά το σουτ του Μίλνερ έξυσε το δοκάρι της Βίλα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκουζάν είπε όχι σε νέο σουτ του Μίλνερ. Η πίεση της Σίτι έφερε τελικά αποτελέσματα στο 45ο λεπτό, καθώς ο Ντζέκο έκλεψε από τν Κλάρκ, έδωσε για τον Τέβες κι εκείνος με πλασέ από οντά, έγραψε το 1-0.

Στο 54' ο Λόουτον έκοψε σχεδόν στη γραμμή το σουτ του Τέβες, ενώ στο 67' το σουτ του Λόουτον πέρασε μόλις άουτ. Στο 72' ακυρώθηκε γκολ του Τζέκο ως οφσάιντ, ενώ στο 84' το σουτ του Γκαρσία πέρασε μόλις άουτ. Στο 90+2' ο Τουρέ έκοψε σωτήρια τον Μπεντεκέ.

ΆΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκουζάν, Λόουτον, Κλαρκ, Μπέικερ, Μπένετ, Γουέστγουντ (86' Ελ Αχμαντί), Ντελφ, Ενζόγκμπια (66' Χόλμαν), Αγκμπονλαχόρ, Βέιμαν (85' Ντόουκινς), Μπεντεκέ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κόλο Τουρέ, Νάστασιτς, Κλισί, Γκαρσία, Μίλνερ, Ρόνγτουελ (25' Τζέκο), Σίλβα (90' Μπάρι), Τέβεζ (75΄Νασρί), Γιάγια Τουρέ