16:50 29/12/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE 20η αγωνιστική

Σάντερλαντ-Τότεναμ 1-2
Γήπεδο: "Stadium of Light"

Τρίτη σερί νίκη για την Τότεναμ η οποία αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Σάντερλαντ, κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να κάνει την ανατροπή και να φύγει νικήτρια.
Στο πρώτο μέρος και κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40ο λεπτό όταν ο Λάρσον εκτέλεσε φάουλ και ο Τζον Ο' Σέι εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα της Τότεναμ κάνοντας

το 1-0. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Αντρέ Βίλας Μπόας μπήκαν δυνατά και στο 48ο λεπτό μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κουέγιαρ έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα, η Τότεναμ πήρε και το προβάδισμα όταν ο Άαρον Λένον εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κίλγκαλον και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Η Τότεναμ παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι και βρίσκεται στην 3η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σάντερλαντ: Μινολέ, Γκάρντνερ, Κίλγκαλον, Ο' Σέι, Κουεγιάρ, Λάρσον, Κόλμπακ, Τζόνσον, ΜακΚλιν, Σεσενιό, Φλέτσερ
Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Κόκερ, Ντόουσον, Νόουτον, Λένον, Ντεμπελέ, Σάντρο, Μπέιλ, Αντεμπαγιόρ, Ντεφό