Καβάνι: Ένα γκολ ισούται με πρόκριση

15:30 14/3/2012 - Πηγή: AEK365

Η Νάπολι καλείται στο Λονδίνο να υπερασπιστεί κόντρα στην Τσέλσι το 3-1 του πρώτου αγώνα με τον Έντισον Καβάνι να υποστηρίζει πως αν η ιταλική ομάδα πετύχει ένα γκολ στο "Στάμφορντ Μπριτζ" θα έχει πάρει και την πρόκριση. Παράλληλα σημείωσε πως αυτό που συνέβη στην Μίλαν στο "Emirates" αποτελεί προειδοποιητικό μήνυμα για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.
Σε δηλώσεις του στην ιστοσελίδα goal.com, ο επιθετικός της Νάπολι τόνισε: "Αν πετύχουμε γκολ

στην έδρα της Τσέλσι αυτό θα σημαίνει πρόκριση για εμάς και αυτός είναι ο στόχος μας την Τετάρτη. Στο Σάο Πάολο δείξαμε την ικανότητα που έχουμε να ξεπερνάμε δυσκολίες και προσπαθήσαμε πολύ. Τώρα στο Λονδίνο πρέπει να συνδυάσουμε θυσία με επιτυχία μπροστά στον στόχο. Οι αγγλικές ομάδες αλλάζουν πολύ στην Ευρώπη όταν παίζουν στην έδρα τους. Μεταμορφώνονται στην επίθεση και αυτό θα μας υποχρεώσει να παίξουμε έξυπνα από το πρώτο λεπτό. Αν και έχουμε προβάδισμα δυο τερμάτων, τίποτα δεν έχει τελειώσει. Έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε σε αυτά τα 90 λεπτά αλλά θα μας φέρει αυτή η δουλειά μπροστά στην ευρωπαϊκή δόξα. Ό,τι συνέβη στο Άρσεναλ-Μίλαν ήταν μια προειδοποίηση, αλλά αυτό που συνέβη στην Μίλαν δεν θα συμβεί στην Νάπολι".