EREDIVISIE- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε- Άγιαξ: 3-2
(Γιάνσεν 68', Φαν Άανχολτ 79', Ιμπάρα 81'- Σένε 33', Πόουλσεν 64')

Οδυνηρή ήττα με 3-2 υπέστη ο Άγιαξ από τη Φίτεσεκι ενώ βρέθηκε να νικά με 2-0.
Ο Σένε άνοιξε το σκορ για τον Αίαντα στο 33ο λεπτό, ενώ ο Πόουλσεν έκανε το 2-0 στο 64'. Η Φίτσε μείωσε στο 68' με τον Γιάνσεν και ισοφάρισε με τον Φαν Άανχολτ στο 79΄το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στ 81'

Ιμπάρα.Ουτρέχτη- Βίλεμ: 3-1
(Κάλι 48', Ντουπλάν 67', Σκέπερς 89'- Χέμχουτς 90+1')

Στις Ευρωπαϊκές θέσεις εδραιώθηκε η Ουτρέχτη που

νίκησε με 3-1 τη Βίλεμ.
Η Ουτρέχτη έκανε το 1-0 στο 48ο λεπτό με τον Κάλι, ενώ στ 67' ο Ντουπλάν έκανε το 2-0. Το 3-0 έκανε στο 89'ο Σκέπερς, για να μειώσει στις καθυστερήσεις ο Χέμχουτς.

Φέγενορντ- Τβέντε: 0-0

Για την Αϊντχόφεν δούλεψε η Φέγενορντ καθώς απέσπασε ισοπαλία χωρίς τέρματα από την Τβέντε και δεν της επέτρεψε να πιάσει κορυφή.

Ναϊμένγκεν- Γκρόνινγκεν: 2-1
(Φαν Έιντεν 11', Ρικς 81'- Μπαρνέτ 68')

Στις Ευρωπαϊκές θέσεις επέστρεψε η Ναϊμένγκεν που κέρδισε με 2-1 τη Γκρόνινγκεν.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τν Φαν Έιντεν στο 11ο λεπτό αλλά ο Μπαρνέτ στο 68' έφερε στα ίσα το ματς. Τη νίκη στη Ναϊμένγκεν έδωσε ο Ρικς με γκολ στο 81'. Στο 90' αποβλήθηκε ο Σκετ της Γκρόνινγκεν.