20:57 11/5/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- ΠΛΕΪ ΟΦ

Λόκερεν- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 2-3
(Μάριτς 32' πεν., Χαρμπαουί 41'- Ντε Φο 56', 75', Μαλαντά 72')

Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με το πέναλτι του Μάριτς και ο Χαρμπαουί διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 41'. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ μείωσε στο 56' με τον Ντε Φο και ισοφάρισε με τον Μαλαντά στο 72'. Τη μεγάλη νίκη στη Ζούλτε έδωσε ο Ντε Φο με τα 2ο γκολ του στο ματς

στο 75'.

Λέουβεν- Γάνδη: 1-4
(Ρούιτινξ 2'- Σουμαχορό 20', Καγκέ 34', Φαν ντερ Μπρούγκεν 60', Μπογιό 82' πεν.)

Το μεγάλο εισιτήριο για το Europa League φαίνεται πως θα πάρει η Γάνδη που ισοπέδωσε με 4-1 τη Λέουβεν η οποία είχε προηγηθεί.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς η Λέουβεν που άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Ρούιτινξ. Η Γάνδη απάντησε στο 20ο λεπτό και ισοφάρισε με τον Σουμαχορό, ενώ γύρισε το ματς στο 34' με τον Καγκέ. Μάλιστα στο 60' ο Φαν ντερ Μπρούγκεν έκανε το 3-1 και στο 64' η Λέουβεν έχασε με κόκκινη τον Ρόμπον. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Μπογιό με πέναλτι στο 82ο λεπτό.