19:06 11/5/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- ΠΛΕΙ ΟΦ

ΑΕΛ- ΕΝΠ: 3-0
(Βόου 59', Μπεμπέ 62', Μαϊκόν 85')

Τα γκολ για την ομάδα του Ζόρζε Κόστα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τους Βοού στο 58', Μπεμπέ στο 61' και Μαϊκόν στο 85'. Η ΑΕΛ είχε χαμένο πέναλτι στο 23' όταν ο Κουντούλ απέκρουσε την εκτέλεση του Βοού.

Ο Πορτογάλος προπονητής

της ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορες σκέψεις του ενόψει του τελικού αφού επέλεξε να παρατάξει αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές, όπως έκανε και στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Δόξα.

Μοναδικό αρνητικό της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Μάρκο Αϊρόσα, που αποχώρησε στο 11ο λεπτό. Ο Αγκολέζος διεθνής αμυντικός θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για μυϊκό τραυματισμό.

Τεράστια νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με σκορ 3-0 του Ολυμπιακού στο Αμμόχωστος, και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για παραμονή στην κατηγορία. Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και ο Εθνικός που επικράτησε 3-1 της Αλκής στο ΓΣΖ.

Αλκή- Εθνικός Άχνας: 1-3