Με πρωταγωνιστή τον Φαγέ

22:50 10/11/2013 - Πηγή: AEK365

Με κορυφαίο τον Μο Φαγέ, που σταμάτησε στους 24 πόντους, ο Πανελευσινιακός σάρωσε τον Κολοσσό στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνας, με 97-69. Ο Κολοσσός ξεκίνησε συγκεντρωμένος το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με 0-8 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά αμέσως μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με οκτώ δικούς του πόντους και ισοφάρισαν. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήριο με τον πίνακα να δείχνει 39-32 υπέρ τους.

Το ντέρμπι κράτησε ως το 23΄! Ηταν

η τελευταία φορά που πέρασε μπροστά ο Κολοσσός με 47-48. Από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο! Ο Πανελευσινιακός ξέφυγε με σερί 10-0 (57-48) και με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (57% στο τέλος της τρίτης περιόδου) τελείωσε την τρίτη περίοδο με +14 (68-54).

Ένα ακόμη τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανέβασε την διαφορά στους 17 (57-54) για τους γηπεδούχους και ουσιαστικά κάπου εκεί τέλειωσε η υπόθεση της νίκης. Η Ελευσίνα δεν σταμάτησε να πιέζει, ο Κολοσσός δεν βρήκε λύσεις ότι και αν δοκίμασε και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 97-69.

Δεκάλεπτα: 20-26, 39-42, 68-54, 97-69.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 8 (9 ασίστ), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 14, Δημάκος, Τζόουνς 15, Φαγέ 24, Μελισσαράτος, Τέρνερ 15, Μάντζαρης 11, Αβραμίδης 6.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 9, Ραμ 2, Γεωργαλής 5, Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 10, Τσάμης 11, Προύιτ 3, Όσμπι 17.