Μέγα κάζο για την Εθνική

17:30 9/9/2013 - Πηγή: AEK365

Οδυνηρή ήττα με 86-77 γνώρισε από την Φιναλνδία η Εθνική μας και πλέον η επόμενη φάση γίνεται Γολγοθάς. Κάκιστη η εικόνα της ομάδας μας που παρουσίασε αστεία αμυντική λειτουργία την οποία τιμώρησαν οι Φινλανδοί και κυρίως ο Κόπονεν που "βομβάρδιζε" συνεχώς τελειώνοντας το ματς τελικά με 29 πόντους. Πλέον η ομάδα μας πάει στην επόμενη φάση μεταφέροντας στο νέο όμιλο που θα σχηματιστεί μόλις δύο βαθμούς. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική την Πέμπτη στις 15:30 στην Λιουμπλιάνα με τον τρίτο του Γ' ομίλου.

Η κακή μέρα φάνηκε από το... πρωί με τους Φινλανδούς

να μένουν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22) και να απαντούν στο καλό ξεκίνημα της ομάδας στο δεύτερο. Με συνεχή τρίποντα πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-36. Η τρίτη περίοδος ήταν τραγική για την Εθνική μας με τον Κόπονεν να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και τα λάθη των διεθνών μας να είναι συνεχή. Έτσι οι Φινλανδοί ξέφυγαν με 47-57. Ίδια γεύση και στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι αντίπαλοι μας είχαν πάντα την απάντηση στις προσπάθειες μας να μειώσουν τη διαφορά. Η άμυνα μας παρέμεινε παιδική και ο τελικό 77-86 ήταν απολύτως δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 4, Μπουρούσης 6, Ζήσης 19, Σπανούλης 17, Περπέρογλου 4, Φώτσης, Παπανικολάου 2, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 10 (7 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 6, Μπράμος 4, Πρίντεζης 5

Φινλανδία (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 7, Νίκιλα, Μούρινεν 15 (5 ασίστ), Χαφ 13, Λι 4, Σάλιν 1, Κότι 14 (6 ριμπάουντ), Κόπονεν 29, Χάανπε 1, Μότολα, Αχόνεν 2, Ράνικο

Διαιτητές: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Άντεμιρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Σέφι Σέμες (Ισραήλ)