20:11 23/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 26η αγωνιστική

Ρεν-Σοσό 2-2
Γήπεδο: "De la Route de Lorient"

Η Σοσό βρέθηκε λίγα λεπτά μακριά από ακόμα μια σπουδαία νίκη, μετά από εκείνη της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά ο Ζαν Μακούν στο 88ο λεπτό ισοφάρισε για λογαριασμό της Ρεν στο τελικό 2-2.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Τζιοβάνι Σίο αλλά στο 34ο λεπτό, ο Τζον Μπόι ισοφάρισε για την Ρεν. Ωστόσο η Σοσό δεν το έβαλε

κάτω και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 56ο λεπτό με αριστερό σουτ του Σεμπαστιέν Κορσία όμως στο 88ο λεπτό ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ζαν Μακούν, με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Έτσι η Ρεν απέφυγε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη ενώ η Σοσό απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη μένοντας αήττητη για 3η σερί αγωνιστική.

Νανσί- Σεντ Ετιέν: 0-3
(Μπραντάο 17', Ομπαμεγιάνγκ 40', 90')

Έτοιμη να χτυπήσει τετράδα είναι η Σεντ Ετιέν μετά από τα νίκη της με 3-0 επί της Σεντ Ετιέν
Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ με τον Μπραντάο στο 17ο λεπτό, ενώ στο 40' ο Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90' ο Ομπαμεγιάνγκ. Οι δύο ομάδες τελείωσαν τα ματς με 10 παίκτες καθώς η Σεντ Ετιέν έχασε τον Λεμουάν με κόκκινη στο 64' και η Νανσί τον Ζιτέ στο 78'

Αζαξιό- Λιλ: 1-3
(Μπελγκαζουανί 77'- Πουλάρ 38' αυτ., Παγιέ 67', 74')

Άνετο διπλό πήρε η Λιλ επί της Αζαξιό με 3-1.
Η Λιλ προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Πουλάρ στο 38ο λεπτό, ενώ στο 62' έχασε τον Ντινιέ με κόκκινη. Παρόλα αυτά στο 67' ο Παγιέ έγραψε τα 2-0 και στο 74' ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Αζαξιό ήταν να μειώσει στο 77' με τον Μπελγκαζουανί.

Εβιάν- Μονπελιέ: 0-1
(Μπελχαντά 81')

Μεγάλο διπλό με 1-0 πέτυχε η Μονπελιέ επί της Εβιάν.
Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μπελχαντά στο 81ο λεπτό.

Τρουά- Μπαστιά: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Τρουά και Μπαστιά σε ένα πολύ μέτρια ποιοτικά ματς.

Βαλενσιέν- Τουλούζ: 0-0

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Βαλενσιέν και Τουλούζ σε ένα ματς χωρίς φάσεις.