19:36 14/4/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE 29η αγωνιστική
Αϊντχόφεν-Άγιαξ 2-3
(43', 69' Λένς/ 33' Σίγκθορσον, 52' Έρικσεν, 78' Μπόριγκτερ)
Στο "Φίλιπς Στάντιον" ο Άγιαξ φρόντισε να κάνει σαφές πως και φέτος θα είναι ο πρωταθλητής στην Ολλανδία μετά την σπουδαία νίκη με 3-2 στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με τον Σίγκθορσον αλλά δυο λεπτά πριν την ανάπαυλα, η Αϊντχόφεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με σκόρερ τον Λενς.
Στην επανάληψη, ο Άγιαξ

πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 52ο λεπτό με τον Έρικσεν αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση με τον ίδιο παίκτη, τον Λενς ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 στο 69ο λεπτό. Ο Άγιαξ δεν το έβαλε κάτω και πήρε την σπουδαία νίκη χάρη σε γκολ του Μπόριγκτερ στο 78ο λεπτό.
Ο πρωτοπόρος Άγιαξ έφτασε τις έξι σερί νίκες και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Φίτεσε με την Ρόντα βρίσκεται στο +5 τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.