22:33 10/3/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εβιάν- Σοσό: 2-3
(Μονγκονγκού 25' πεν., Καμπόν 71'- Μπουτέν 30', 66', Νογκεϊρά 44')
Την πρώτη της νίκη μετά από 13 ολόκληρα παιχνίδια πέτυχε η Σοσό, που κέρδισε με 3-2 την Εβιάν.
Η Εβιάν ήταν εκείνη που πήρε κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Μονγονγκού στο 25ο λεπτό, αλλά στο 30' ο Μπουτέν έφερε το ματς στα ίσια και στο 44' ο Νογκεΐρά, έκανε το 2-1 για τη Σοσό.
Ο Μπουτέν με το δεύτερο του γκολ στον αγώνα έκανε το 3-1 στο 66', με τον Καμπόν να μειώνει στο τελικό 32 στο 71'.

Νις- Νανσί: 1-1
(Ντζεντζέ 37'- Νικουλάε 12')
Χαμένες βγήκαν Νανσί και Νις, καθώς έμειναν στο 1-1 και δεν κατάφεραν να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Η Νανσί άνοιξε το σκορ με τον Νικουλάε στο 12ο λεπτό, αλλά ο Ντεντζε έφερε το ματς στα ίσια για τη Νις στο 37ο λεπτό.

Μπρεστ- Μπορντό: 0-2
(Γκουφράν 35')
Στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές επέστρεψε η Μπορντό που επικράτησε με 2-0 της Μπρεστ.
Ο Γκουφράν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Μπορντό στο 35ο λεπτό, ενώ ο Πλαζίλ διαμόρφωσε το τελικ΄2-0 στο 48ο λεπτό. Η Μπρεστ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 76', αλλά ο Γκρουγκί έχασε πέναλτι.

Τουλούζ- Λοριάν: 1-1
(Μαρεκό 51' αυτ.- Εμεγκαρά 61')
Έδαφος στο κυνήγι της 3ης θέσης έχασε η Τουλούζ που κόλλησε στο 1-1 μέσα στην έδρα της Λοριάν.
Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Μαρεκό στο 51ο λεπτό, αλλά ο Εμεγκαρά έφερε το ματς στα ίσια στο 61'.

Βαλενσιέν- Σεντ Ετιέν: 1-2
(Αμπουμπακάρ 69'- Ομπαμεγιάνγκ 73', Σακό 77')
Στις νίκες επέστρεψε η Σεντ Ετιέν που επικράτησε με 2-1 της Βαλενσιέν και μπήκε ξανά στο κυνήγι της 3ης θέσης.
Η Βαλενσιέν έμεινε με 10 παίκτες από το 5ο μόλις λεπτό, λόγω αποβολής του Σάντσες, αλλά στο 33' η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, με την αποβολή του Μινιό.
Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 69ο λεπτό με τον Αμπουμπακάρ, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ στο 73' έφερε το ματς στα ίσια. Τη νίκη στη Σεντ Ετιέντ έδωσε ο Σακό με ένα γκολ στο 77'.