16:47 9/3/2013 - Πηγή: AEK365

FA CUP- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.- ΜΠΑΡΝΣΛΕΪ: 5-0
Γήπεδο: Etihad

Με συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε η Σίτι τη Μπάρνσλεϊ με 5-0 και πέρασε στους τέσσερις του Κυπέλλου.

Στο 8ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Ντζέκο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 10' μετά από σουτ του Σίλβα στο δοκάρι ο Τέβες με προβολή έκανε το 1-0. Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και πέτυχε και 2ο γκολ στο 26' με όμορφο σουτ του Κολάροφ μετά από ασίστ του Τέβες. Οι «πολίτες» καθάρισαν ουσιαστικά το ματς στο 30' καθώς ο Τέβες με όμορφο πλασέ έγραψε το 3-0.

Ο Αργεντινός έκανε το χατ τρικ στο 49' με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Νασρί, ενώ στο 65' ο Σίλβα έκανε το 5-0 με όμορφο σουτ. Στο 85' η Σίτι έφτασε κοντά και 6ο γκολ αλλά το σουτ του Μίλνερ σταμάτησε στο δοκάρι της Μπάρνσλεϊ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Παντίλιμον, Ζαμπαλέτα, Κ. Τουρέ, Λέσκοτ, Κολάροφ, Γ. Τουρέ, Σίλβα (66' Ραζάκ), Νασρί (53' Σινκλέρ), Μπάρι, Τέβες (76' Μίλνερ), Τζέκο

ΜΠΑΡΝΣΛΕΪ: Στιλ, Γουάισμαν, Κρέινι, Κένεντι, Φόστερ, Ετούχου (53' Ο'Μπράιεν), Τάνκλιφ, Πέρκινς, Σιούκα (53' Μελίς), Ντανιάλ (52' Σκότλαντ), Χέιργουντ

ΕΒΕΡΤΟΝ- ΓΟΥΙΓΚΑΝ: 0-3
Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Με ένα ξέσπασμα τριών λεπτών η Γουίγκαν καθάρισε με 3-0 την Έβερτον και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους τέσσερις του Κυπέλλου Αγγλίας.

Στο 4ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Ντιστίν πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 10' το σουτ του Μαλόνεϊ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 18' η κεφαλιά του Κονέ έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 29' ο Μούτσα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του ΜακΚάρθι. Τελικά το γκολ για τη Γουίγκαν ήρθε στο 30' καθώς ο Φιγκερόα με κεφαλιά μετά από κόρνερ, νίκησε τον Μούτσα. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Έβερτον, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο ΜακΜάναμαν έκλεψε από τον Νέβιλ και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0. Η πανωλεθρία για την Έβερτον συνεχίστηκε και στο 33' ήρθε και το 3-0 για τη Γουίγκαν. Ο Γκόμες βρέθηκε στην περιοχή και με όμορφο σουτ νίκησε τον Μούτσα.

Στο 44' ο Μούτσα είπε όχι σε σουτ του Μαλόνεϊ, ενώ στο 75' ακυρώθηκε γκολ του Μιραλάς. Η Έβερτον είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία να μειώσει στο 84ο λεπτό, αλλά ο Μπάρκλεϊ αστόχησε από ιδανική θέση. Στο 90+2' ο Κόουλμαν κατάφερε να αστοχήσει με κεφαλιά προ κενής εστίας.

ΈΒΕΡΤΟΝ: Μούτσα, Κόουλμαν, Χάιτινχα, Ντιστίν, Μπέινς, Μιραλάς, Νέβιλ (46' Ανικέμπε), Όσμαν, Πίνααρ, Φελαϊνί (67' Γκίμπσον), Γέλαβιτς

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Ρόμπλες, Σάρνερ, Αλακαράθ (90+1'Γκολομπάρτ, Φιγκερόα, Μπόις, ΜακΚάρθι, Γκόμες, Μποσαζούρ, ΜακΜάναμαν (40' Μιγιαΐτσι, 72' ΜακΆρθουρ), Κονέ, Μαλόνι