Σφαγή και κατάρρευση

15:10 9/3/2013 - Πηγή: AEK365

Όσο το παιχνίδι παιζόταν στα ίσια η ΑΕΚ U20 κατάφερνε να περιορίσει τους χώρους στον Ολυμπιακό. Όλα αυτά μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χρονικό σημείο που ο διαιτητής του αγώνα φρόντισε να αλλάξει τις ισορροπίες του ματς. Πέναλτι στον Ολυμπιακό και αποβολή στον Ναυπλιώτη της ΑΕΚ (του έδειξε δύο κίτρινες

στην ίδια φάση!) αφήνοντας την Ενωση με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και πίσω στο σκορ, αφού ο Ιωαννίδης ευστόχησε στην εκτέλεση.
(για το πέναλτι μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ κατέρρευσε. Δέχθηκε ακόμα τέσσερα γκολ από τον Ολυμπιακό και γνώρισε βαριά ήττα με 5-0. Μέχρι τη στιγμή της αποβολής οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία, αλλά η ΑΕΚ αμυνόταν σωστά. Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν... Απογοήτευση και κενοί χώροι επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ανοίξει το δείκτη του σκορ.

Η εντεκάδα της ΑΕΚ: Μοσχονάς, Γροντής, Νικολιάς (76' Μάλτσι), Κοζάκης Τσεβάς, Κουρέλλας, Νικολόπουλος (46' Δημγκιόκας), Ναυπλιώτης, Ερέκι, Βλάχος, Κέζος (59' Κοντίδης)