00:02 19/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νανσί- Μπαστιά: 1-2
(Πουιγκρενιέ 60'- Ιλάν 48', Μοδέστ 72')

Στη Β' Γαλλίας έστειλε τη Νανσί η Μπαστιά, καθώς την κέρδισε με 2-1 μέσα στην έδρα της.
Η Μπαστιά έκανε το 1-0 με τον Ιλάν στο 48ο λεπτό, αλλά η Νανσί ισοφάρισε στο 60ο λεπτό με τον Πυιγκρενιέ. Τη νίκη στην Μπαστιά έδωσε ο Μοδέστ με ένα γκολ στο 72ο λεπτό.

Σεντ Ετιέν- Μαρσέιγ: 2-0
(Περίν 25', Μπραντάο 42'

Η Σεντ Ετιέν κέρδισε με 2-0 την

αδιάφορη Μαρσέιγ που έχει κλειδώσει το σεντόνι.
Η Σεντ Ετιέν έκανε το 1-0 στο 25ο λεπτό με τον Περίν, ενώ στο 43' ο Μπραντάο έκανε το 2-0.

Εβιάν- Βαλενσιέν: 2-0
(Σελεμπάν 2', Εχρέ 12')

Πανηγυρικά στη Ligue 1' παραμένει η Εβιάν σε συνδυασμό με τη νίκη της επί της Βαλενσιέν με 2-0 και της ήττα της Νανσί.
Η Εβιάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σελεμπάν, ενώ στο 12' ο Εχρέ έγραψε το 2-0.

Σοσό- Τουλούζ: 1-2
(Σιό 42'- Σιλά 14', Ακπρό 21'

Τη νίκη με 2-1 πήρε η Τουλούζ μέσα στην έδρα της Σοσό που μπήκε σε μπελάδες.
Η Τουλούζ έκανε το 1-0 με τον Σιλά στο 14ο λεπτό, ενώ σο 21' ο Ακπρό έκανε το 2-0. Η Σοσό μείωσε στο 42' με τον Σιό και στο 77' η Τουλούζ έχασε τον Καπουέ με κόκκινη κάρτα.

Μονπελιέ- Λιλ: 0-0

Το 0-0 κόλλησε η Λιλ με την Μονπελιέ και κινδυνεύει να χάσει το Ευρωπαϊκό τρένο. Η Λιλ έχασε στο 90' και τον Πεντρετί με κόκκινη κάρτα.

Παρί Σεν Ζερμέν- Μπρεστ: 3-1
(Ιμπραίμοβιτς 5', 36', Ματουιντί 31'- Μπέντσοπ 81')

Πάρτι έκανε η Παρί κόντρα στην Μπρεστ την οποία και κέρδισε με 3-1, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να σκοράρει δις και να φτάνει τα 29 γκολ. Τα περισσότερα που έχει πετύχει παίκτης στο Γαλλικό πρωτάθλημα από τη σεζόν 1989/90 (30 γκολ ο Παπέν). Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ είπε «αντίο» στους αγωνιστικούς χώρους, με τον «Μπεκς» να μην μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυά του όταν παραχωρούσε τη θέση του στον Λαβέτσι
Ο Ίμπρα άνοιξε το σκορ μόλις τα 5ο λεπτό για την Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ στο 31' ο Ματουιντί έγραψε το 2-0. Ο Ιμπραΐμοβιτς ξαναχτύπησε στο 35', κάνοντας το 3-0 αλλά στο 81΄ο Μπέντσοπ μείωσε σε 3-1.

Ρεμς- Λοριάν: 1-0
(Κριτσόβιακ 34' πεν.)

Τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Λοριάν πανηγύρισε η Ρεμς και κλείδωσε την παραμονή της.
Η Ρεμς έκανε το 1-0 στο 35' με πέναλτι του Κριτσόβιακ και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε.

Ρεν- Αζαξιό: 1-1
(Έρντινγκ 45'- Ντιαβαρά 5')

Στο 1-1 κόλλησε η Αζαξιό με τη Ρεν και θέλει τουλάχιστον ένα βαθμό ακόμη για να σωθεί.
Η Αζαξιό προηγήθηκε με τον Ντιαβαρά στο 5ο μόλις λεπτό, αλλά στο 45' η Ρεν ισοφάρισε με τον Έρντινγκ.

Τρουά- Μπορντό: 1-0
(Καμούς 56')

Η Τρουά έκανε το θαύμα της, επικράτησε με 1-0 της Μπορντό και την τελευταία αγωνιστική θέλει ακόμη μια νίκη και γκέλα της Αζαξιό ή της Σοσό για να μείνει στην κατηγορία.
Η Τρουά άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Καμούς ενώ στο 65' αποβλήθηκε ο Φομπέρ της Μπορντό.