21:46 1/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σπόρτινγκ Λ.-Πάσος Φερέιρα: 4-0
(Καρβάλιο 16', Μοντέρο 51', 72' πεν., Μάρτινς 89')

Κορυφή έπιασε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που κέρδισε εύκολα με 4-0 την Πάσος Φερέιρα.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Καρβάλιο, ενώ στο 51' ο Μοντέρο έκανε το 2-0 και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 72' έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μάρτινς στο 89'. Στο 71' είχε αποβληθεί ο Ανουνσιασάο της Πάσος Φερέιρα.

Ρίο Άβε-Μπενφίκα: 1-3
(Ουκρά 57'-Ροδρίγο 38', Λίμα 63', 78')

Με τν καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Πόρτο, η Μπενφίκα, καθώς επικράτησε με 3-1 της Ρίο Άβε και ανέβηκε στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ροδρίγο στο 38ο λεπτό, αλλά στο 57' ο Ούκρα έκανε το 1-1. Η Ρίο Άβε έχασε τον Βακασό με κόκκινη στο 68' κι ενώ στο 63' ο Λίμα είχε κάνει το 2-1, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 3-1 στο 78'.

Μπελενένσες-Ζιλ Βιθέντε: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπελενένσες και Ζιλ Βιθέντε. Η Μπελενένσες έμεινε από το 35ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φρέντι.

Αρούκα-Μαρίτιμο: 1-2
(Σερζίνιο 65'-Έλντον 50', 80')

Σημαντικό διπλό πέτυχε η Μαρίτιμο με 2-1 μέσα στην έδρα της Αρούκα.

Η Μαρίτιμο προηγήθηκε με τον Έλντον στο 50ο λεπτό, ενώ στο 65' ο Σερζίνιο έφερε στα ίσα το ματς. Ωστόσο στο 68' η Αροέκα έχασε τον Ολιβέιρα με κόκκινη κάρτα κι έτσι στο 80' ο Έλντον έκανε το 2-1. Στο 86' αποβλήθηκε και ο Σάμι της Μαρίτιμο.

Νασιονάλ Μαδέιρα-Σετούμπαλ: 2-2
(Ροντόν 13', 37'-Μάρτινς 8', Κοέν 83')

Στο 2-2 κόλλησαν Νασιονάλ Μαδέιρα και Σετούμπαλ σε ένα όμορφο ματς.

Στο 8ο λεπτό η Σετούμπαλ άνοιξε το σκορ με τον Μάρτινς, ενώ στη συνέχεια ο Ροντόν με 2 γκολ στο 13' και στο 37' έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό 2-2 έγραψε ο Κοέν στο 83'.