Ψυχάρα ο Dimi!

09:47 27/1/2013 - Πηγή: AEK365

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή. Γεγονός που έκανε δύσκολη την προσπάθεια των παικτών, αλλά πολύ περισσότερο τη... ζωή των τερματοφυλάκων (όπως φάνηκε και στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, που ξεκινά από λάθος του Αγριμάκη). Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος χρειάστηκε στο τέλος να συμβάλει σημαντικά με τη σταθερότητά του στο

να φύγει η ΑΕΚ από το γήπεδο με τη νίκη (ειδικά στο φάουλ του Λαμπρόπουλου, στο 85', όταν έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα έσκασε στο βρεγμένο τερέν, αλλά ο Ντίμι μπλόκαρε σταθερά). Ωστόσο, είχε συμβάλει πολύ περισσότερο νωρίτερα. Λίγα λεπτά μετά το γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΚ, έγινε μια κάθετη μπαλιά και ο Κωνσταντόπουλος βγήκε γρήγορα στα αριστερά της περιοχής του και μπλόκαρε πριν μπει στη φάση ο Περογαμβράκης. Όμως, ο παίκτης του ΟΦΗ το... κυνήγησε και βγήκε με το γόνατό του τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ στο πρόσωπο. Ο παίκτης των Κρητικών κατάλαβε αμέσως ότι χτύπησε δυνατά τον Κωνσταντόπουλο και φώναξε: «Έχει χτυπήσει, έχει χτυπήσει». Ο πορτιέρο της ΑΕΚ αντιλήφθηκε ότι μόλις του είχε σπάσει ένα δόντι! Ωστόσο, με το σκορ στο 1-1 και την Ένωση να πιέζει για τη νίκη, ο Ντίμι δεν το... σκέφτηκε. Σηκώθηκε, έφτυσε το δόντι και είπε: «Είμαι εντάξει, συνεχίζουμε»!