Σεφτέ με Αργυρόπουλο!

18:52 3/11/2012 - Πηγή: AEK365

Με τον Νίκο Αργυρόπουλο να ευστοχεί σε δύο βολές στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, ο Απόλλων Πατρών επικράτησε της Καβάλας με 80-79 με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά να πάρουν το προβάδισμα απέναντι σε μία Καβάλα, που δεν μπόρεσε να παίξει καλή άμυνα. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί

με 25-18 για τον Απόλλωνα που κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά απέναντι στους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να προηγείται της Καβάλας με 41-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ αντέδρασαν και με ηγέτες τους Γκαγκαλούδη και Γκράντι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν έστω και για λίγο το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να επανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (63-62), ωστόσο το παιχνίδι έγινε μέσα σε δέκα λεπτά ντέρμπι. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και το παιχνίδι έγινε πολύ αμφίρροπο. Ο Αργυρόπουλος όμως ήταν αποτελεσματικός στις βολές στο τέλος με αποτέλεσμα να χαρίσει στην ομάδα του την πρώτη νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ με 80-79, απέναντι στην Καβάλα.

Διαιτητές: Πηλοϊδης - Σώμος - Τσώνος,
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-30, 63-62, 80-79.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13 (1), Αργυρόπουλος 10 (1), Καπερώνης, Γκραντ 14 (2), Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 11 (1), Κρόλο 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 14 (4), Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11.
ΚΑΒΑΛΑ (Χουγκάζ): Πάνος 6, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 7 (1), Γκράντι 14 (2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 25 (3), Κριστέφσκι 2, Κόουλμαν 21, Ίλιεφ.