Σημαντικές νίκες για Εθνικό, Άρη

19:18 1/4/2012 - Πηγή: AEK365

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά ο Εθνικός κέρδισε με σκορ 2-1 την Ενωση στο Παραλίμνι, χάρη στο εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σερτζιάο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Από την μεριά του, στο άλλο ματς του Γ γκρουπ, ο Άρης, σε ένα παιχνίδια γεμάτο ένταση και δύο αποβολές (Κέρκεζ και Ρουσμίρ), επικράτησε του Ολυμπιακού με γκολ του Γκέλσον. Οι δύο ομάδες έτσι πήραν σπουδαία «τρίποντα» στην πρώτη αγωνιστική για το γκρουπ της διαβάθμισης, ενώ να σημειώσουμε πως η τελευταία ομάδα του τετραμελούς γκρουπ θα υποβιβαστεί.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο των πλει οφ (σε ουσιαστικά αδιάφορα ματς), καθώς νίκησε με σκορ 2-0 την Αλκής στο ΓΣΖ. Στο άλλο ματς που έγινε στο «Αμμόχωστος», Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνα έμειναν στο 2-2.