18:47 30/11/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 14η αγωνιστική

Μάιντς-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3
Γήπεδο: Coface Arena

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ τα βρήκε σκούρα από την Μάιντς αλλά τελικά έφυγε από την Coface Arena με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη σε δυο κερδισμένα πέναλτι και μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ομπαμεγιάνγκ. Η Μάιντς ξεκίνησε πολύ δυνατά και έχασε ευκαιρίες με Πόσπεχ και Γκέις τις προσπάθειες των οποίων σταμάτησε ο Βαϊντενφέλερ. Στο 26' ο Λεβαντόφσκι έχασε σπουδαία ευκαιρία

να βάλει μπροστά την Ντόρτμουντ στο σκορ και στο 42ο λεπτό η προσπάθεια του Ομπαμεγιάνγκ κατέληξε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Κλοπ ωστόσο η απάντηση από την Μάιντς ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα.
Ο Καμερουνέζος Έρικ Μαξίμ Τσούπο Μότιγκ που είχε περάσει ως αλλαγή ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Μάλι σε ανατροπή από τον Πίστσεκ φέρνοντας το ματς στα ίσα αλλά όχι για πολύ. Στο 78ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ πέρασε και τον τερματοφύλακα, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σότο που αποβλήθηκε και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 1-2 της Ντόρτμουντ. Με παίκτη λιγότερο η Μάιντς δεν μπορούσε να κάνει περισσότερα και στις καθυστερήσεις η Ντόρτμουντ κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, ανατροπή του Ντουρμ από τον Γκέις, με τον Λεβαντόφσκι να διαμορφώνει από τα 11 βήματα το τελικό 1-3 με το 11ο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Με πολλή ιδρώτα η Μπορούσια Ντόρτμουντ έβαλε τέλος στο σερί των δυο συνεχόμενων ηττών στο πρωτάθλημα ενώ η Μάιντς μετρά πλέον τρεις σερί ήττες.

Μάιντς: Κάριους, Πόσπεχ, Μπελ, Νοβέσκι, Παρκ, Σότο, Γκέις, Πόλτερ (89' Σάλερ), Ζίμλινγκ (63' Μάλι), Μίλερ (46' Τσούπο Μότινγκ), Οκαζάκι
Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Φρίντριχ, Παπασταθόπουλος, Ντουρμ, Γκρόσκροϊτς, Μπέντερ (32' Σαχίν), Μπλαστσικόφσκι (46' Μκιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις (46' Κελ), Λεβαντόφσκι

Μπάγερν Μονάχου-Μπράουνσβαϊγκ 2-0
Γήπεδο: Allianz Arena

Την 18η συνεχόμενη νίκη της εντός έδρας πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου με την πρωταθλήτρια να επικρατεί 2-0 της Μπράουνσβαϊγκ χάρη σε δυο γκολ του Άριεν Ρόμπεν στο πρώτο μέρος. Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός μόλις στο δεύτερο λεπτό αξιοποίησε ωραία μπαλιά του Τιάγκο για το 1-0 και με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έκανε το 2-0 έπειτα από ασίστ του Κρόος με τον Ρόμπεν να φτάνει τα 6 γκολ στην εφετινή Bundesliga. Στην επανάληψη η Μπράουνσβαϊγκ βγήκε μπροστά και είχε μια καλή στιγμή στο 54' με τον Μπίκακιτς και στο 71' ο Ρόμπεν έχασε την ευκαιρία για χατ τρικ όταν έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Αλάμπα να απομακρύνει σουτ του Μπελαραμπι και η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Νόιερ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η Μπράουνσβαϊγκ είχε και δεύτερο δοκάρι σε προσπάθεια και πάλι του Μπελαραμπι.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ραφίνια, Φαν Μπούιτεν, Ντάντε, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Μίλερ (57' Μάντζουκιτς), Τιάγκο, Κρόος, Ρόμπεν, Γκέτσε
Μπράουνσβαϊγκ: Νταβάρι, Ελαμπντελαουΐ, Μπίκακιτς, Ντογκάν, Καλιγκιούρι (79' Ορλ), Κρατς, Τόιερκαουφ, Μπόλαντ, Μπελαράμπι, Τζάκσον (59' Κόρτε), Κουμπέλα

Χόφενχαϊμ-Βέρντερ Βρέμης 4-4
Γήπεδο: Wirsol Rhein Neckar Arena

Στο καλύτερο, έως τώρα, παιχνίδι της αγωνιστικής Χόφενχαϊμ και Βέρντερ Βρέμης προσέφεραν πολλά γκολ και πλούσιες συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις έπειτα από το εντυπωσιακό 4-4. Σημειώνεται πως οι δυο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό η μεν Χόφενχαϊμ μετά από τρεις αγωνιστικές η δε Βέρντερ μετά από δυο αγωνιστικές.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στα πρώτα 18 λεπτά προηγούνταν με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Σεχάντ Σαλίχοβιτς στο 12' και στο 18', με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι και τον Βόσνιο φορ να φτάνει τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα. Ωστόσο η Βέρντερ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο μιας και στο 45' ο Άαρον Χαντ ήταν εύστοχος στο πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι σε χέρι του Σίπλοκ και στις καθυστερήσεις ο Ελία έκανε το 2-2.
Στην επανάληψη, η Χόφενχαϊμ ξεκίνησε όπως και στο πρώτο με τον Κέβιν Φόλαντ να αξιοποιεί ασίστ του Σαλίχοβιτς και με κεφαλιά να κάνει το 3-2 στο 49' και στο 53ο λεπτό ο Κέι Χέρντλινγκ έδωσε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων στην Χόφενχαϊμ κάνοντας το 4-2. Όμως και πάλι η Βέρντερ Βρέμης απάντησε αφού πρώτα μείωσε στο 59' με τον Νιλς Πέτερσεν που έκανε το 4-3. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Φίλιπ Μπαργκφρέντε, είχε μπει αλλαγή στο 70', έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-4.

Χόφενχαϊμ: Κάστελς, Μπεκ, Άμπραχαμ, Σούλε, Σαλίχοβιτς, Ρούντι (65' Στρομπλ), Πολάνσκι, Χέρντλινγκ, Φιρμίνο, Φόλαντ (87' Τζόνσον), Σίπλοκ (72' Μοντέστε)
Βέρντερ Βρέμης: Βολφ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Λουκιμίγια, Καλντιρόλα, Γκαρσία, Φριτζ, Μακιάντι, Ελία (45' Πέτερσεν), Χαντ, Εκίσι (70' Μπαργκφρέντε), Ντι Σάντο

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Νυρεμβέργη 3-0
Γήπεδο: Bay Arena

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ζητούσε ένα ξέσπασμα μετά το 0-5 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τελικά τα... σπασμένα τα πλήρωσε η Νυρεμβέργη δεχόμενη τρία γκολ από την ομάδα του Χίπια. Δυο γκολ πέτυχε ο Νοτιοκοράτης Σον στο 36' και το 76' φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα ενώ στο 47ο λεπτό ο Στέφαν Κίσλινγκ με το 9ο γκολ στο πρωτάθλημα είχε κάνει το 2-0. Χωρίς νίκη η Νυρεμβέργη μετά από 14 αγωνιστικές. Στο 83' ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Γκονζάλο Κάστρο.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Ντονάτι, Φολσέιντ, Σπάχιτς, Καν, Μπέντερ (73' Ρέιναρτζ), Ρόλφες, Κάστρο (83' Σταφυλίδης), Χέγκελερ, Σον (78' Κρούσε), Κίσλινγκ
Νυρεμβέργη: Σάφερ, Τσάντλερ, Νίλσον, Πόγκατετς, Πλάτενχαρντ, Φραντς, Φέλνερ, Χασέμπε, Κιγιοτάκε (69' Πέκχαρτ), Χλούσεκ (74' Εσβάιν), Ντρμιτς (45' Γκίντσεκ)

Χέρτα Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 0-0
Γήπεδο: Olympiastadion
Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χέρτα Βερολίνου με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0 και την Χέρτα να μετρά μια νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια

Χέρτα Βερολίνου: Κραφτ, Πεκαρίκ, Λούστενμπεργκερ, Λάνγκαμπ (20' Νιεμέιερ), Φαν Ντεν Μπεργκ, Χοσογκάι, Ντζενγκ, Σκιέλμπρεντ (67' Μουκτάρ), Σιγκέρσι, Μπεν Χατίρα (77' Σουλτζ), Ράμος
Άουγκσμπουργκ: Χιτζ, Βερχό, Κάλσεν Μπράκερ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Μπάιερ, Φιλπ (45' Μόραβεκ), Φογκτ, Άλτιντοπ, Βέρνερ (84' Ντε Γιόνγκ), Μίλικ (60' Μπομπαντίγια)

Σάλκε-Στουτγάρδη 3-0
Γήπεδο: Veltins Arena
Συνεχώς ανοδική η πορεία της Σάλκε που παραμένει αήττητη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική μετά το αποψινό 3-0 επί της Στουτγάρδης χάρη σε δυο γκολ του Τζέφερσον Φαρφάν. Ο Περουβιανός ακραίος άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό όταν αξιοποίησε ωραία μπαλιά του Ντράξλερ και δυο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Φαρφάν διπλασίασε τα τέρματα της Σάλκε χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ντράξλερ ανατράπηκε από τον Γκίντερ και ο Φαρφάν δεν αστόχησε φτάνοντας τα τέσσερα γκολ φέτος στο πρωτάθλημα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τζόουνς στο 79' με την Σάλκε να σκαρφαλώνει στην 5η θέση. Η Στουτγάρδη μετρά μόλις μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Σάλκε: Φάρμαν, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Φουχς (85' Κολάσινατς), Τζόουνς, Νοϊστέντερ, Φαρφάν (83' Χόγκλαντ), Μπόατενγκ, Ντράξλερ, Σζαλάι (76' Μέιερ)
Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σβαμπ, Νιντερμέιερ, Ρούντιγκερ, Ράους, Κβιστ (63' Λέιτνερ), Γκέντνερ, Τραορέ (76' Χάρνικ), Μαξίμ (63' Σάραρερ), Βέρνερ, Ιμπίσεβιτς