19:18 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΓΚΑΝΑ- ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ: 2-0
Γήπεδο: Νέλσον Μαντέλα

Στον ημιτελικό του Κόπα Άφρικα θα αγωνιστεί η Γκάνα που επικράτησε του Πράσινου Ακρωτηρίου με 2-0.

Στο πρώτο μέρος η Γκάνα προσπάθησε να πιέσει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι που κατάφερε στο 54ο λεπτό. σκόρερ ο Βακασό με πέναλτι, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Έλντον έξυσε το δοκάρι του

Νταουντά. Το τελικό 2-0 για τη Γκάνα έκανε στις καθυστερήσεις ο Βακασό με το 2ο γκολ του στο ματς.

ΓΚΑΝΑ: Νταουντά, Πάντσιλ, Βορσά, Αφούλ, Ασαμόα, Αντομάχ (47' Βακασό), Μπογιέ, Ραμπιού (84' Μπόατενγκ), Μπαντού, Γκίαν, Άτσου (78' Ασάντε)

Π.ΑΚΡΩΤΗΡΙ: Βοζίνια, Βαρέλα, Νάντο, Νιβάλντο, Τ.Βαρέλα (67' Ντζανινί), Μπανμπάνκο, Σοάρες, Μέντες (51' Πλατινί), Έλντον, Ταβάρες (80' Ραμπέ), Καρλίτος.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ-ΜΑΛΙ: 1-1 (1-3 πεν.)
Γήπεδο: Μόουσες Μαμπχίντα

Εκτός Κόπα Άφρικα η Νότιος Αφρική που έχασε στα πέναλτι από το Μάλι με 3-1. Στο 1-1 η κανονική διάρκεια.

Η Νότιος Αφρική άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Ραντιέ, ωστόσο στο 58ο λεπτό ο Κεϊτά έφερε στα ίσα το ματς. Το ματς πήγε στα πέναλτι, όπου το Μάλι κέρδισε με 3-1 στα πέναλτι.

Ν.ΑΦΡΙΚΗ: Κούνε, Μασιλέλα, Σανγκβενί, Κουμάλο, Γκάξα, Φούρμαν, Πάλα (89' Σερέρο), Λετσολονιάνε, Μαχλανγκού, Πάρκερ (105+2' Τσαμπαλάλα), Ραντιέ (41' Μαζορό).

ΜΑΛΙ: Ντιακιτέ, Κουλιμπαί, Ταμπουρά, Ντιαβαρά, Κεϊτά, Βαγκουέ, Σισοκό (55' Τραορέ), Σο, Σα.Ντιακιτέ (55' Ντιαρά), Σαμασά (88' Ντιαμπατέ), Μαϊγκά.