23:56 19/3/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ- ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: 3-1
Γήπεδο: Κορνεγιά Ελ Πρατ
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Εσπανιόλ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ρασίνγκ Σανταντέρ και βρίσκεται μια ανάσα από την τετράδα
Η Εσπανιόλ απείλησε πρώτη με τον Κουτίνιο στο 4ο μόλις λεπτό, αλλά η Σανταντέρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 12'.
Ο Αμάτ έκανε τραγικό λάθος, ο Αντριάν έδωσε στον Στουάνι κι εκείνος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.
Η Εσσπανιόλ ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια και έφτασε στην ισοφάριση στο 26ο λεπτό.

ο Γκαρσία τροφοδότησε τον Βερδού κι εκείνος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Τόνιο.
Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ στο 32', καθώς ο Κουτίνιο με όμορφη ενέργεια και σουτ, έκανε το 2-1.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αμάτ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά η άμυνα της Σανταντέρ απέκρουσε πάνω στη γραμμή.
Η Σανταντέρ έμεινε μάλιστα με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Γκουγιόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Η Σανταντέρ είχε δύο αξιόλογες φάσεις στο 72' και στο 75' με τον Μπακιρτζίογλου, ενώ στο 78ο λεπτό ο Κουτίνιο μέσα από την περιοχή, σούταρε άστοχα.
Το τελικό 3-1 για την Εσπανιόλ διαμόρφωσε στο 79ο λεπτό ο Μορένο με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κουτίνιο.
ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Λόπεθ, Αμάτ, Μορένο, Ντιντάκ, Φορλίν, Γκόμες, Βερδού (70' Ρομαρίκ), Κουτίνιο (86' Άλβαρο), Γκαρσία (41' Βάις), Ούτσε.
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Φράνσις, Άλβαρο, Μπερνάρδο, Κριστιάν, Γκουγιόν, Κόλσα, Χάιρο (60' Ντιόπ), Αντριάν, Αράνα (70' Μπακιρτζίογλου), Στουάνι.