00:46 21/3/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΜΠΕΝΔΙΚΑ- ΠΟΡΤΟ: 3-2
Γήπεδο: Ντα Λουζ

Νίκη πρόκριση πήρε η Μπενφίκα με 3-2 μετά από ένα καταπληκτικό ματς με την Πόρτο και θα αγωνιστεί στον τελικό του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας.
Με γκολ απο τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Μπενφίκα καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό.
Μετά από λάθος του Μανγκαλά ο Σέζαρ τροφοδότησε τον Περέιρα κι εκείνος έκανε το 1-0.
Ωστόσο

τρία λεπτά αργότερα η Πόρτο απάντησε με τον Λούτσο Γκονζάλες να φέρνει το ματς στα ίσια.
Στο 17ο λεπτό ο Μανγκαλά έκανε το 2-1 για την Πόρτο με κεφάλια μετά από σέντρα του Μουτίνιο, αλλά δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους ο Νολίτο έκανε το 2-2 για την Μπενφίκα.
Τη μεγάλη πρόκριση στην Μπενφίκα έδωσε ο Καρντόσο με ένα γκολ στο 77ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκαϊτάν.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Εδουάρδο, Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Καπντεβίλα, Γκαρσία, Βίτσελ, Σέζαρ (56' Γκαϊτάν), Αϊμάρ (72' Σαβιόλα), Νολίτο, Ολιβέιρα (65' Καρντόσο).
ΠΟΡΤΟ: Μπρακάλι, Σαπουνάρου, Ρολάντο, μανγκαλά, Α.Περέιρα, Λούτσο Γκονζάλες (63' Τζ.Ροντρίγκες), Ντεφούρ, Μουτίνιο, Χουλκ, Κλέμπερ (72' Γιάνκο), Σάντρο (85' Ιτούρμπε).