Συντριβή για OΣΦΠ στο ΣΕΦ

00:03 26/10/2012 - Πηγή: AEK365

Αδιάβαστος στην άμυνα και άστοχος στην επίθεση ο Ολυμπιακός υπέστη βαριά ήττα (79-61) από τη Ζαλγκίρις, την πρώτη εντός έδρας και δεύτερη σερί στην εφετινή Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί έφθασαν στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες τους στην Ευρωλίγκα, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 39-33 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαθαν καθίζηση στην επανάληψη και παραδόθηκε στις ορέξεις των φιλοξενούμενων, που παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι στο Γ' Όμιλο. Από την άλλη, ο προβληματισμός επανήλθε στην ομάδα

του Πειραιά που γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις αναμετρήσεις φέτος και μάλιστα την πρώτη εντός έδρας, μόλις μία εβδομάδα μετά τη συντριβή στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές Αναντόλου.

Δεκάλεπτα: 17-14, 39-33, 49-59, 61-79

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15 (8ριμπ), Λο 1, Άντιτς 5, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 2, Ντόρσεϊ, Σλούκας 2, Γκετσβίτσιους, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 11 (2).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 8, Τζάαμπερ 9 (1), Πόποβιτς 16 (3), Λαβρίνοβιτς Ντ 9 (1), Λιπκεβίτσιους,Γιανκούνας 3, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 4, Λαφαγιέτ 10 (2), Καουκένας 8,Φούτε 7, Λαβρίνοβιτς Κ 3