00:12 30/3/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - EUROPA LEAGUE

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ.-ΜΕΤΑΛΙΣΤ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ζοσέ Αλβαλάδε

Η Σπόρτινγκ επικράτησε με 2-1 της Μέταλιστ στην Πορτογαλία και πλέον είναι το φαβορί για να περάσει στην επόμενη φάση του Europa League. Οι Ουκρανοί πάντως με το γκολ που πέτυχαν

στο φινάλε έχουν ελπίδες ενόψει της ρεβάνς.

Καλύτερα μπήκε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» η ουκρανική ομάδα και προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και να έχει την κυκλοφορία. Στο 9' είχε την πρώτη αξιόλογη φάση με σουτ του Τάισον, ενώ στο 27' ο Κλέιτον Σαβιέ απο εξαιρετική θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Τρία λεπτά αργότερα τα «Λιοντάρια» απείλησαν με μακρινό σουτ του Καρίσο ωστόσο ο Γκοριαίνοφ μπλόκαρε σταθερά. «Μονόλογος» της Σπόρτινγκ ήταν η επανάληψη. Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι απο τους φιλοξενούμενους και... έψαξαν με μεγαλύτερο πάθος το γκολ. Το βρήκαν στο 51' όταν Ιζαμαΐλοφ με πλασέ απο κοντά, μετά απο παράλληλη πάσα του Καπέλ, έκανε το 1-0. Στο 65' τα «Λιοντάρια» κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με φάουλ του Ινσούα, μετά απο πάσα του Φερνάντες. Απο εκεί και πέρα οι Ουκρανοί έδειξαν να... ξυπνάνε , είχαν κάποιες καλές φάσεις με τον Τάισον και τελικά κατάφεραν να σκοράρουν με πέναλτι του Τάισον στο 91'.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ.: Πατρίσιο, Καρίσο (69' Νέτο), Πόλγκα, Περέιρα, Ινσούα, Ξαντάο, Σχάαρς, Ιζμαΐλοφ (80' Αντρέ Καρίγιο) Καπέλ (72' Χεφρέν), Φερνάντες, Φαν Βολφσβίνκελ

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριαίνοφ, Βιγιάγκρα, Τορσιλιέρι, Ομπράνοβιτς, Γκουεγιέ, Ξαβιέ, Σόσα, Τόρες, Μπλάνκο (77' Μάρλος), Κριστάλδο (66' Ντέβιτς), Τάισον