Τα όργια της Λεωφόρου δεν άφησαν την ΑΕΚ

11:11 27/3/2013 - Πηγή: AEK365

Πολλοί την είχαν ξεγραμμένη πριν τα διπλά παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Η ΑΕΚ είχε σοβαρά αγωνιστικά και διοικητικά προβλήματα (και) τη σεζόν 2003-04 και σαν σήμερα πήγε στη Λεωφόρο να αντιμετωπίσει τους πράσινους στο πρώτο ματς.
Ο Ίλιε Ντουμιτρέσκου παρέταξε μία... "σκληρή για να πεθάνει" ΑΕΚ. Με το πέταλο στα "κατεχόμενα" κιτρινόμαυρο και μέσα στο γήπεδο 11 μάγκες να παλεύουν ως το τέλος. Το τελικό 2-2 όμως ήρθε για τον Παναθηναϊκό με σπρώξιμο από τον διαιτητή Μπριάκο και τον 4ο Κασναφέρη. Αμφότεροι φρόντισαν ώστε η ΑΕΚ να μείνει τελειώσει το ματς με 9 παίκτες και τελικά να μη φύγει νικήτρια από τη Λεωφόρο.

Ο Κατσουράνης με κεφαλιά του στο 20' δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Μόλις 9 λεπτά αργότερα δίνει τραβηγμένο πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε τράβηγμα του Μόρα πάνω στον Παπαδόπουλο. Ο Μπασινάς το εκτέλεσε και έκανε το 1-1. Πριν τελειώσει μάλιστα το ημίχρονο ο Μπριάκος αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μίλεν Πετκόφ αφήνοντας την ΑΕΚ με 10 παίκτες για όλο το δεύτερο ημίχρονο. Κι όμως η Ένωση με τον Οκκά να κάνει σπουδαία πράγματα στην επίθεση, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 87' με τον Βασίλη Λάκη.

Η βραδιά δεν είχε τελειώσει. Στο 90' μετά από υπόδειξη του Κασναφέρη, ο Μπριάκος απέβαλε και τον Μίχελ Κρέεκ. Ο Ολλανδός είχε βγει εκτός γηπέδου για τις πρώτες βοήθειες εκτός γηπέδου, ζητούσε με αγωνία να μπει στο γήπεδο, ο Κασναφέρης δεν τον άφηνε, ο Κρέεκ ωρυόταν και τελικά ο 4ος διαιτητής ζήτησε από τον Μπριάκο, λόγω της συμπεριφοράς του Ολλανδού, να του δείξει κίτρινη κάρτα. Το έκανε ο Μπριάκος, απέβαλε και τον Κρέεκ και η ΑΕΚ έμεινε με 9 παίκτες. Στο 92' ο Ολιζαντέμπε έκανε το 2-2, δίνοντας ελπίδες στον ΠΑΟ για τον επαναληπτικό στα Λιόσια. Ένα γκολ που ήταν καθοριστικό μιας και οι πράσινοι κέρδισαν εκτός έδρας με 0-1 και προκρίθηκαν στον τελικό...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟ (ΣΟΥΜ): Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Μόρις, Μινχ (46' Σεϊταρίδης), Γκούμας, Παπαδόπουλος, Σανμαρτεάν (66' Ολιζαντέμπε), Κωνσταντίνου, Μπασινάς, Μικάελσεν (76' Σαπάνης), Γκονζάλες

ΑΕΚ (ΝΤΟΥΜΙΤΡΕΣΚΟΥ): Σ. Λυμπερόπουλος, Πετκόφ, Ζαγοράκης, Κρέεκ, Οκκάς, Τσιάρτας (48΄ Γεωργέας), Μόρας, Κατσουράνης, Λάκης (90' Μπορμπόκης), Ποπόφ, Λυμπερόπουλος