Τεράστια νίκη για την Βασίλισσα στην Καβάλα

19:13 26/10/2013 - Πηγή: AEK365

Νίκη ψυχής και καρδιάς πήρε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ μέσα στην Καβάλα επί της τοπικής ομάδας. Η Ένωση επικράτησε με 72-66 της αντιπάλου της μέσα στην Καλαμίτσα, σε ένα ματς για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ και συνέχισε το αήττητο σερί της.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με την ΑΕΚ να να παλεύει και να μην αφήνει

τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους, αφού στόχος ήταν η νίκη και μέσα στην Καλαμίτσα, απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. H Ένωση έκανε κάποια λάθη στην άμυνα με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στην Καβάλα να περάσει μπροστά με 37-34 στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο. Η Βασίλισσα ανέβασε την απόδοσή της ακόμα περισσότερο, αλλά η Καβάλα πίεσε αρκετά και είχε προβάδισμα 3 πόντων 1 λεπτό πριν το τέλος. Εκεί, ήταν που το ματς έγινε θρίλερ. Η Ένωση ήθελε να φύγει από εκεί μόνο με τη νίκη με ένα σερί κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 66-68. Τότε η ψυχολογία άλλαξε και η ΑΕΚ με προσεχτικές κινήσεις διαχειρίστηκε σωστά το ματς και έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 72-66.