Της έκανε ζημιά ο Σισέ

23:45 9/9/2011 - Πηγή: AEK365
SERIE A'- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΙΛΑΝ- ΛΑΤΣΙΟ: 2-2 Γήπεδο: Σαν Σίρο Με το αριστερό ξεκίνησε η Μίλαν τη φετινή χρονιά, καθώς έμεινε στο 2-2 μέσα στην έδρα της με τη Λάτσιο. Η Μίλαν ήταν πολύ καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αλλά στάθηκε άτυχη σε πολλές περιπτώσεις. Η Μίλαν έχασε τεράστια ευκαιρία στο 8ο λεπτό, καθώς ο Ακουιλάνι νικήθηκε από τον Μπιθάρι σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Ωστόσο η Λάτσιο πήρε κεφάλι στο σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Κλόζε απέφυγε με πανέμορφο τρόπο το Νέστα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Αμπιάτι, ανοίγοντας
λογαριασμό με τη φανέλα της Λάτσιο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερά καλύτεροι και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 22ο λεπτό. Ο Μάουρι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σισέ πετάχτηκε ανάμεσα στα στόπερ και με κεφαλιά άφησε άναυδο τον Αμπιάτι. Η Μίλαν κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ στο 29'. Ακουιλάνι, Κασάνο και Ιμπραΐμοβιτς συνδυάστηκαν ιδανικά, με τον τελευταίο να σκοράρει προ κενής εστίας. Οι «ροσονέρι» πήραν τα πάνω τους κι έφεραν το ματς στα ίσια στο 34'. Ο Ακουιλάνι εκτέλσε κόρνερ και ο Κασάνο με κεφαλιά έκανε το 2-2. Η Μίλαν ήταν πολύ καλύτερη στο 2ο μέρος και στο 63ο λεπτό το σουτ του Κασάνο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Λάτσιο. Ωστόσο, στο 65' ο Νέστα έσωσε πάνω στη γραμμή, προβολή του Σισέ που παραλίγο να κάνει τη ζημιά. Η Μίλαν είχε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ιμπραΐμοβιτς και γενικότερα πίεσε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Νέστα, Τιάγκο Σίλβα, Αντονίνι, Γκατούζο (19' Φαν Μπόμελ), Αμπροζίνι, Ακουιλάνι (68' Νοτσερίνο), Μπόατενγκ (76' Πάτο), Ιμπραΐμοβιτς, Κασάνο ΛΑΤΣΙΟ: Μπιθάρι, Κονκό, Μπιάβα, Ντίας, Τζάουρι, Λεντέσμα, Μπρόκι, Σισέ, Ερνάνες (85' Ματουζάλεμ), Μάουρι (80' Λούλιτς), Κλόζε (68' Γκονζάλεζ).