15:26 5/5/2013 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ- ΠΑΛΕΡΜΟ: 1-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ

Πρωταθλήτρια Ιταλίας και μαθηματικά είναι η Γιουβέντους από σήμερα καθώς επικράτησε με 1-0 της Παλέρμο.

Η «Μεγάλη Κυρία» πίεσε από τα πρώτο λεπτό και τελικά πέτυχε το γκολ της νίκης με πέναλτι του Βιδάλ στο 59ο λεπτό. Στο 83' αποβλήθηκε ο Πογκμπά της Γιουβέντους.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Λιχτστάινερ (658' Παντοΐν), Πογκμπά, Βιδάλ, Πίρλο, Ασαμόα (67' Πελούζο), Μαρκίζιο, Βούτσινιτς (78' Κουαλιαρέλα).

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορρεντίνο, Φον Μπέργκεν, Ντονάτι, Αρόνικα, Νέλσον, Μπαρέτο, Αρέβαλο (80' Φορλίν), Κούρτιτς, Γκαρσία, Ίλισιτς (71' Ντιμπάλα), Μίκολι (65' Ερνάντες)

ΚΑΤΑΝΙΑ- ΣΙΕΝΑ: 3-0
Γήπεδο: Άντζελο Μασιμίνο

Στη Serie B' στέλνει τη Σιένα η Κατάνια που την κέρδισε με 3-0.

Η Κατάνια μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με γκολ του Μπεργκέσιο, ενώ στο 42' η Σιένα έχασε τον Φελίπε με κόκκινη κάρτα.

Έτσι οι Σικελοί πίεσαν στην επανάληψη και στο 52' ξανά ο Μπεργκέσιο έκανε το 23-0 ενώ ο ίδιος παίκτης στο 71' έγραψε το 3-0.

ΚΑΤΑΝΙΑ: Φριτζόν, Άλβαρες (40' Ποτέντζα), Σπόλι, Ρολίν, Καπουάνο, Κάστρο (76' Γκόμες), Λόντι, Ίζκο, Μπιαγκιάντι, Μπαριέντος, Μπεργκέσιο (74' Τσάνι).

ΣΙΕΝΑ: Πέγκολο, Τεϊσέιρα, Πάτσι, Φελίπε, Ντέλα Ρόκα (79' Βέρε), Καλέγιο, Ρούμπιν, Άνχελο, Ροζίνα (69' Μπογκντάνι), Σέστου (58' Μανίνι), Εμεγκάρα.

ΠΑΡΜΑ- ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 2-0
Γήπεδο: Ένιο Ταρντίνι

Εύκολη νίκη με 2-0 πέτυχε η Πάρμα κόντρα στην Αταλάντα.

Τα ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, αλλά στο 45' η Πάρμα πήρε κεφάλι στο σκορ με το Παρόλο.

Η Πάρμα έμεινε πίσω στην επανάληψη και τελικά στ 58' σε όμορφη κόντρα ο Μπιαμπιανί έκανε το τελικό 2-0.

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Μπεναλουανέ, Παλέτα, Λουκαρέλι, Γκόμπι, Αμπουέρο (77' Στράσερ), Μαρκιόνι, Παρόλο, Μπιαμπιανί (90' Μπονιπέτρι), Αμάουρι, Μπελφοντίλ (76' Ρόζι)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Κονσίλι, Φέρι (60' Ντε Λούκα), Στεντάρντο, Λουκίνι (26' Κοντίνι), Μπρίβιο, Τσιγκαρίνι (71' Καρμόνα), Ραϊμόντι,, Μπιοντίνι, Μποναβεντούρα, Μοράλεζ, Ντένις.

ΤΖΕΝΟΑ- ΠΕΣΚΑΡΑ: 4-1
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Βήμα παραμονής έκανε η Τζένοα που επικράτησε με 4-1 της Πεσκάρα.

Η Τζένοα μπήκε αποφασισμένη στο ματς και έκανε το 1-0 με γκολ του Φλόρο Φλόρες στο 19ο λεπτό, ενώ στο 30' ο Μποριέλο έκανε το 2-0. Η Πεσκάρα μείωσε στο 35ο λεπτό με τον Σκούλι.

Οι γηπεδούχι πίεσαν στην επανάληψη κι έκαναν το 3-1 στο 54ο λεπτό με τον Μποριέλο, ενώ στο 70' ο Μπερτολάτσι έγραψε το τελικό 4-1.

ΤΖΕΝΟΑ: Φρέι, Γκράνγκβιστ, Μανφρεντίνι, Πορτανόβα, Αντονέλι (676' Μορέτι), Ριγκόνι, Ματουζάλεμ, Βάργκας (58' Τόσζερ), Μπερτολάτσι, Φλόρο Φλόρες (60' Ιμόμπιλε), Μποριέλο.

ΠΕΣΚΑΡΑ: Περίν, Τζανόν, Κόσιτς (59' Άρτσε), Καπουάνο, Μπαλτζάνο, Ρίτσο, Τόνι, Σκούλι, Κασκιόνε (85' Μπιάρνασον), Ντι Φραντσέσκο, Σφορτζίνι (58' Αμπρουσκάτο).

ΜΙΛΑΝ- ΤΟΡΙΝΟ: 1-0
Γήπεδο: Σαν Σίρο

Κλειδώνει την τριάδα και το σεντόνι η Μίλαν που επικράτησε με 1-0 της Τορίνο.

Οι Μιλανέζοι πίεσαν σε όλη τη διάρκεια του ματς κι έχασαν πολλές ευκαιρίες. Τελικά κατάφεραν να πετύχουν το γκολ στο 86ο λεπτό με τον Μάριο Μπαλοτέλι...

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Μεξές, Ζαπάτα, Κονστάντ, Φλαμίνι (81' Ρομπίνιο), Νοτσερίνο, Μουντάρι, Μπόατενγκ (76' Νι'ανγκ), Μπαλοτέλι, Ελ Σααράουϊ (56' Πατσίνι)

ΤΟΡΙΝΟ: Ζιλέ, Νταρμιάν, Ντι Τσέζαρε (83' Ντ'Αμπρόζιο), Ροντρίγκες, Ογκμπόνα, Μπρίγκι (75' Σαντάνα), Μπάσα, Μασιέλο, Βίβες, Τσέρτσι, Μπαρέτο (84' Μπετζιορίνι)

ΛΑΤΣΙΟ- ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 6-0
Γήπεδο: Ολίμπικο

Ισοπεδωτική ήταν η Λάτσιο που διέσυρε με 6-0 την Μπολόνια.

Καταιγιστική ήταν η Λάτσιο στο πρώτο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Κλόζε, ενώ στο 32' ο Ερνάνες έκανε το 2-0. Ο Κλόζε ξαναχτύπησε στο 37' κάνοντας το 3-0 και διαμόρφωσε το 4-0 στο 39'.

Ο Γερμανός συνέχισε το πάρτι του και στο β' μέρος, γράφοντας το 5-0 στο 61', και διαμορφώνοντας το τελικό 6-0 στο 61'.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτ, Κονκό, Τσάνα, Ντίας, Ραντού, Καντρέβα (63' Περεϊρίνια), Λεντέσμα, Ερνάνες, Λούλιτς, Φλοκάρι (75' Γκονζάλες), Κλόζε (68' Σαχά)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Στογιάνοβιτς, Μόττα, Άντονσον, Σόρενσεν, Αμπέρο, Ταϊντέρ (46' Γκουαράντε), Πέρες (53' Κριν), Ντιαμάντι, Γκαμπιαντίνι, Κονέ, Τζιλαρντίνο (53' Χριστοδουλόπουλος).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ- ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: 3-1
Γήπεδο: Φρίουλι

Νίκη Ευρώπης με 3-1 κόντρα στη Σαμπντόρια πέτυχε η Ουντινέζε.

Η Ουντινέζε μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με ποιον άλλο, τον Αντόνιο Ντι Νατάλε, ο οποίος νίκησε τον Ρομέρο με όμορφο αριστερό σουτ. Ωστόσο η Σαμπντόρια, ανέβασε στροφές και ισοφάρισε 5 λεπτά μετά με γκολ του Έντερ.

Ο Ντι Νατάλε ωστόσο χτύπησε ξανά στο 52ο λεπτό κι έκανε το 2-1 για τις «ζέβρες», ενώ στο 88' ο Μουρι'ελ έγραψε το τελικό 3-1.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μπρκιτς, Μπενατιά, Ντανίλο, Ντομίτσι, Μπάστα, Άλαν, Πίντζι, Γκάμπριελ Σίλβα, Περέιρα (76' Μπαντού), Ζιελίνσκι (55' Μουριέλ), Ντι Νατάλε.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ρομέρο, Μουστάφι, Ροσίνι, Καστείνι, Ντε Σιλβέστρι (81' Μπεράρντι), Ομπιάνγκ, Ρενάν, Πόλι (78' Μάξι Λόπες), Εστιγκαρίμπια, Έντερ, Ικάρντι (62' Σανσόνε).