Τσέλσι και Μπενφίκα στον τελικό του Europa League

Η πορτογαλική Μπενφίκα που νίκησε 3-1 την τουρκική Φενέρμπαχτσε και η αγγλική Τσέλσι που υπέταξε με το ίδιο σκορ την ελβετική Βασιλεία, είναι οι δύο φιναλίστ του τελικού στο Europa League.

Ωστόσο και για τις δύο ομάδες η πρόκριση δεν ήταν μία εύκολη υπόθεση. Η Τσέλσι βρέθηκε να χάνει με 1-0, όμως τρία γκολ μέσα σε εννέα λεπτά (από το 50ο ως το 59ο λεπτό), χάρισαν τη νίκη-πρόκριση

στην αγγλική ομάδα.

Ακόμα πιο δύσκολα ήταν τα πράγματα για την Μπενφίκα που αν και προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και βρέθηκε να χρειάζεται ακόμα δύο γκολ για την πρόκριση – τα οποία τελικά πέτυχε, σφραγίζοντας τον πολυπόθητο εισιτήριο.