155. ΛΥΩΝ – ΧΑΠΟΕΛ ΚΙΡΙΑΤ ΣΜΟΝΑ (22:05)

13:32 6/12/2012 - Πηγή: TNSite

*Η Λυών έχει προκριθεί ήδη στην επόμενη φάση και μάλιστα ως 1η του ομίλου της. Εκτός συνέχειας η Χάποελ, ό,τι και αν συμβεί στη σημερινή αναμέτρηση.

*Η Λυών έχει επικρατήσει με το ίδιο σκορ, 2-1, και στα δύο φετινά εντός έδρας παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Γήπεδο: «Gerland»
Διαιτητής: Halis Özkahya (Τουρκία)
Προϊστορία: -

Βαθμολογία (5 αγώνες): Λυών 13, Σπάρτα Πράγας 8, Αθλέτικ Μπιλμπάο 4, Χάποελ Κιριάτ Σμόνα 2.

Πρώτο ματς (4/12): Χάποελ Κιριάτ Σμόνα – Λυών 3-4.

ΛΥΩΝ: Η Λυών είναι αδιάφορη καθώς έχει εξασφαλίσει ήδη την 1η θέση του ομίλου της και, φυσικά,

την πρόκρισή της στους «32». Μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές έχει πανηγυρίσει τέσσερις νίκες, ενώ έχασε τους μοναδικούς της βαθμούς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σπάρτα Πράγας, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Διανύει περίοδο πολύ καλής φόρμας, καθώς στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις έχει υποστεί μόλις μία ήττα και στα επτά υπόλοιπα ο απολογισμός της είναι πέντε τρίποντα και δύο ισοπαλίες. Μάλιστα, με 31 πόντους μετά από 15 αγώνες οδηγεί την «κούρσα» στο Σαμπιονά, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από τη 2η Μαρσέιγ.

Προηγούμενο ματς: Το Σάββατο (1/12) υποδέχθηκε τη Μονπελιέ και πήρε τη νίκη με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Γκομίς στο 26ο λεπτό.

Στατιστικό: G/G τα 5/5 ματς της Λυών στο Γιουρόπα Λιγκ, Over 2,5 τα 4/5.

Απουσίες (12): Τραυματίες ο αμυντικός Λόβρεν, ο μέσος Μπριάντ και ο επιθετικός Λισάντρο Λόπες. Εκτός έμειναν για τεχνικούς λόγους μία σειρά βασικών ποδοσφαιριστών, όπως ο Βερκούτρ (ΤΕ), Μπίσεβατς (ΑΜ), Νταμπό (ΑΜ), Ρεβεγιέρ (ΑΜ), Ουμιτί (ΑΜ), Μαλμπράνκ (ΜΕ), Γκομίς (ΕΠ), Γκεζάλ (ΕΠ), Λακαζέτ (ΕΠ).

Πιθανή ενδεκάδα 4-3-3: Λόπες – Κονέ, Ζεφάν, Σαρ, Μονζόν – Φοφανά, Φερί, Γκοργκιούφ – Μπάστος, Μαρτιάλ, Μπενζιά.

ΧΑΠΟΕΛ: Εκτός συνέχειας των ευρωπαϊκών διοργανώσεων έχει τεθεί η Χάποελ Κιριάτ Σμόνα, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα στη σημερινή αναμέτρηση με τη Λυών. Έως τώρα έχει συγκεντρώσει δύο βαθμούς στο Γιουρόπα Λιγκ, τους οποίους «χρωστά» στις ισοπαλίες με αντιπάλους τις Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-1 εκτός) και Σπάρτα Πράγας (1-1 εντός).

Μετά από 12 αγωνιστικές στο Πρωτάθλημα του Ισραήλ τη βρίσκουμε στην 5η θέση με 18 πόντους, εννέα λιγότερους από τις Χάποελ Τελ Αβίβ και Μακάμπι Τελ Αβίβ οι οποίες «συγκατοικούν» στην κορυφή. Στα πέντε τελευταία ματς της σε όλες τις διοργανώσεις έχει πανηγυρίσει δύο νίκες (2-1-2).

Προηγούμενο ματς: Το Σάββατο (1/12) υποδέχθηκε την Ιρόνι Ραμάτ και πήρε τη νίκη με 2-0. Και τα δύο γκολ της πέτυχε ο Αμπουχατζίρα ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 61’ και τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στατιστικό: G/G τα 4/5 ματς της Χάποελ στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Απουσίες (1): Τιμωρημένος ο αμυντικός Ελίσα.

Πιθανή ενδεκάδα 4-5-1: Άμος – Βαχάμπα, Τζέντεκ, Γκαμπάι, Μάραβι – Γκαζάλ, Λεβί, Ποροκάρα, Τασέφσκι, Σαλάλικ – Αμπουχατζίρα.