«Χάλκινος» ο Ηλιάδης

11:05 2/8/2012 - Πηγή: Aixmi

Το πρώτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πήρε η Ελλάδα την Τετάρτη στο άθλημα του τζούντο, με τον Ηλία Ηλιάδη, στον τελικό της κατηγορίας των -90 κιλών να επικρατεί του Βραζιλιάνου Τιάγκο Καμίλο  κατακτώντας την τρίτη θέση!

Είναι το δεύτερο Ολυμπιακό

μετάλλιο του αθλητή, αφού το 2004 και πριν ενηλικιωθεί είχε κατακτήσει το χρυσό στην κατηγορία των 81 κιλών στην Αθήνα!

Σημειώνεται ότι ο Ηλίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008 ήταν ο σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας, όμως η παρουσία του σταμάτησε από τον πρώτο μόλις αγώνα, καθώς στην κατηγορία των 90 κιλών ηττήθηκε από Ολλανδό αθλητή.

Ο Ηλίας Ηλιάδης κατάγεται από τη Γεωργία και κάποιοι συζητούν, χρόνια τώρα, ότι «εισήχθη» για να μας δίνει μετάλλια, σήμερα όμως άπαντες πανηγυρίζουν υπέρ του σαν γύφτικα σκεπάρνια. Απομένει να δούμε το μέγεθος των ρατσιστικών επιθέσεων σε βάρος του σε μια ενδεχόμενη αποτυχία του σε επόμενη διοργάνωση.

Όπως και να’ χει μας κάνει περήφανους!! Πολλά συγχαρητήρια!