Και τώρα το Κύπελλο

Με τους Στεφάν Λάσμε και Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το Ρέθυμνο με 58-85 και πηγαίνει ανεβασμένος στο Ελληνικό για να σηκώσει το Κύπελλο. Καταπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί του Τριφυλλιού από την Κρήτη...

Για την 16η αγωνιστική της Α1, ο Παναθηναϊκός
φιλοξενήθηκε στο Ρέθυμνο από την τοπική ομάδα και, αφήνοντας πίσω την κακή εμφάνιση του ντέρμπι, ήταν επιβλητικός κερδίζοντας με χαρακτηριστική άνεση (58-85).

Με δύναμη πυρός τους σέντερ του, ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ η πιεστική άμυνα του Τριφυλλιού ώθησε τους παίχτες του Ρεθύμνου σε πολλά άστοχα τρίποντα. Στεφάν Λάσμε και Σοφοκλής Σχορτσιανίτης σημείωσαν στο α΄ημίχρονο από 11 πόντους (τελείωσαν με 16 και 17 αντίστοιχα), δείχνοντας ότι το Τριφύλλι μπορεί να κάνει τη διαφορά στο «ζωγραφιστό».

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του από την αρχή, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, έδειξε ότι αφήνει πίσω του το παιχνίδι της Δευτέρας και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία για τον πρώτο τίτλο της σαιζόν την Κυριακή. Μοναδικό αρνητικό στοιχείο τα πολλά λάθη σε ένα ακόμα παιχνίδι. Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να γίνει στους οπαδούς του Τριφυλλιού που δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα και στήριξαν θερμά την ομάδα.

Στα αγωνιστικά, με κινητήριο μοχλό τον Λάσμε ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 3-8 στο 2'. Με διείσδυση ο Ματσιούλις πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 5-14 στο 5', με το Τριφύλλι να παίζει ασφυκτική άμυνα και να βρίσκει λύσεις στο λόου ποστ. Ασταμάτητος ο γκαμπονέζος σέντερ των «πράσινων», με κερδισμένα φάουλ, εύστοχες βολές και καρφώματα ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς μέχρι το 9΄, όπου αντικαταστάθηκε από τον Σχορτσιανίτη. Το δεκάλεπτο έληξε με 9-28, μετά από λέι απ του Μπανκς και 1/2 βολές από τον ίδιο παίχτη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη, αφού παρά τις αλλαγές, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να παίζει σετ μπάσκετ και να χτυπά μέσα από τη ρακέτα, αυτή τη φορά με τον Σχορτσιανίτη, ο οποίος έκανε το 16-36 στο 13'.Με κοντινό σουτ από τον Πέτγουεϊ και τρίποντο από τον Τσόχλα μείωσε το Ρέθυμνο σε 21-38. Στα εύστοχα σουτ του Κάρτερ, απάντησε ο Λάσμε με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 25-42. To Tριφύλλι έκανε κάποιες βιαστικές επιθέσεις που έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν, αλλά ο Μπράμος με σουτ τριών πόντων και ο Ξανθόπουλος με λέι απ άνοιξαν ξανά την ψαλίδα (31-50). Ο Ντούβνιακ έκλεισε το ημίχρονο με εύστοχο τρίποντο για την ομάδα του (34-50).

Με την έναρξη του γ΄δεκαλέπτου ο Ούκιτς με σουτ τριών πόντων έκανε το 34-53, ενώ ο κροάτης γκαρντ πήρε κι άλλες επιθετικές πρωτοβουλίες στο ματς, με τις αγαπημένες του διεισδύσεις. O Λάσμε με κοντινό δίποντο σημείωσε το 38-57 στο 25΄ και πάλι με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +22. Ο Ματσιούλις πήρε το τρίποντο και έκανε το 38-63. O Σχορτσιανίτης συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση της Δευτέρας, σκοράροντας συνεχώς για το 41-72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίχτες του ρόστερ που δεν είχαν μεγάλο αγωνιστικό χρόνο, ξεκουράζοντας τους βασικούς, για να φθάσει το Τριφύλλι σε μία άνετη νίκη με 58-85.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 34-50, 41-72, 58-85

Α.Γ.Ο.Ρ. (Κουφός): Χορν (0/2δίπ., 0/2τρίπ.), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 2 (0/3τρίπ., 3ασ., 2κλ., 2λ.), Αγγελόπουλος 2 (0/2τρίπ., 2ασ.), Τσαρούχας 3 (1/2τρίπ.), Τσόχλας 8 (2/8τρίπ., 2/2β.), Ντούβνιακ 10 (2/5δίπ., 2/7τρίπ., 2ασ., 2λ.), Κόμματος 8 (1/3τρίπ.), Κάρτερ 11 (3/5δίπ., 1/3τρίπ., 2/3β., 2λ.), Λάτοβιτς 2 (1/5δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ.), Πέτγουεϊ 8 (4/5δίπ., 0/3τρίπ., 0/3β., 6ρ., 3κλ.), Σιζόπουλος (0/1δίπ., 0/1τρίπ.)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 17 (7/7δίπ., 3/4β., 3ρ., 2λ. σε 12:39), Μπράμος 8 (2/4τρίπ., 2ασ.), Ματσιούλις 6 (1/2τρίπ., 5ασ.), Καπόνο 4 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 4λ. σε 21:40), Ούκιτς 11 (1/2τρίπ.), Λάσμε 16 (7/10δίπ., 2/4β., 9ρ., 1κοψ. σε 19:32), Τσαρτσαρής (6ρ., 2ασ.), Διαμαντίδης 3 (1/2δίπ., 0/3τρίπ., 1/2β., 2ρ., 3ασ., 1λ. σε 16:52), Γκιστ 10 (0/1τρίπ., 6ρ., 2λ.), Μπανκς 6 (1/1δίπ., 1/1τρίπ., 1/1β., 2λ.), Ξανθόπουλος 4 (4ασ., 2κλ.), Σκορδίλης (0/1δίπ., 2λ. σε 9:12)