Ενα βήμα από τον τίτλο ο Παναθηναϊκός, έκανε το 2-0

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη νίκησε 63-52 τον Ολυμπιακό και θέλει ακόμη μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Το ματς φάνηκε

εξ αρχής ότι θα ήταν διαφορετικό σε σχέση με αυτό της Παρασκευής στο ΣΕΦ. Οι δύο ομάδες ήταν πιο εύστοχες και δη ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά το γρήγορο 8-0 του Παναθηναϊκού, μάζεψε τη διαφορά, πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +2 (29-31).

Στην τρίτη περίοδο το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε προς το τέλος καλάθια, ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας του και προηγήθηκε 53-45. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» απέκτησαν πλεονέκτημα και έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν απέφυγε τη δεύτερη ήττα. Ο Παναθηναϊκός νίκησε 63-52 και είναι μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Τετάρτη στο ΣΕΦ. Αν χρειαστεί και τέταρτος αγώνας, αυτός θα γίνει την Κυριακή στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός: (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 9(3), Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17(3), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 5(1), Γκουίν 3(1).

Ολυμπιακός: (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12(2),

Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6(1), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8(2).