Coppa Africa: Με το… δεξί το Μαλί, ιστορική νίκη για τη Ναμίμπια

Τρία παιχνίδια περιελάμβανε το πρόγραμμα του Coppa Africa για τη συνέχεια της φάσης των ομίλων.

Το Μαλί επικράτησε με 2-0 υπέρ της Νότιας Αφρικής στην πρεμιέρα των ομίλων. Μάλιστα το Μαλί «καθάρισε» τη νίκη σε έξι λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Έρικ Τσέλε άνοιξε το σκορ στο 60′ με τον Τραορέ και έξι λεπτά αργότερα ο Σιναγιόκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ιστορικό «τρίποντο» για την Ναμίμπια, η οποία νίκησε με 1-0 την Τυνησία.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Χότο στο 88ο λεπτό και έδωσε την πρώτη νίκη στους «γενναίους» στη διοργάνωση. Ο Κεσχρίντα του Ατρόμητου αγωνίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς με τα χρώματα της Τυνησίας.

Την «αυλαία» την ημέρας στη διοργάνωση «έκλεισε» η νίκη της Μπουρκίνα Φάσο με 1-0 επί της Μαυριτανίας. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τραορέ σημείωσε το μοναδικό γκολ και έτσι η ομάδα «ανέβηκε» στην κορυφή του 4ου ομίλου, ύστερα από την ισοπαλία της Αλγερία με την Ανγκόλα τη Δευτέρα (15/01).