O Ολυμπιακός είναι και επίσημα ο «πρωταθλητής χειμώνα»

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 23-27 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό των Λιοσίω για την 3η αγωνιστική της Handball Premier. Η νίκη αυτή κάνει τον Ολυμπιακό κυρίαρχο της βαθμολογίας και έτσι η ομάδα του Νίκου Γραμματικού αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα.

Να θυμίσουμε ότι είναι η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού

επί της ΑΕΚ τη φετινή σεζόν, καθώς είχε επικρατήσει με 26-25 στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Πριν την έναρξη του ντέρμπι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Νεστορίδη που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 93 ετών τιμώντας τη μνήμη αυτού του θρύλου.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα μέχρι το 7-6 αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έκανε σερί 0-3 με δύο διαδοχικά τέρματα του Σάββα. Η Ένωση προσπάθησε να επιστρέψει σε θέση οδηγού (9-10) με τον Αραμπατζή, όμως ο Τζίμπουλας έφερε τον Ολυμπιακό στο 9-11. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 10-11.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ ωστόσο η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση με σκόρερ τους Λιάπη και Μάλλιο μείωσαν στο γκολ (12-13) .Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία (17-18) με τον Τζίμπουλα, όμως η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς προηγήθηκε με 19-18 με τον Αραμπατζή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και πάλι (20-21) δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η κιτρινόμαυρη ομάδα δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και να πανηγυρίζει τη νίκη…

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 7-9, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.