ΑΕΚ: Αυξήθηκαν οι χαμένοι βαθμοί στο φινάλε

Η Ένωση ηττήθηκε 3-2 από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας και έχασε την ευκαιρία να «αγκαλιάσει» τον φετινό τίτλο. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έχει στερήσει φέτος πέντε βαθμούς από τους «κιτρινόμαυρους», με γκολ μετά το 85’. Στο ματς της κανονικής περιόδου στην Τούμπα, ο Κεντζιόρα είχε ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ στο 89’ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στο ματς του πρώτου γύρου των play

off στην «Αγιά Σοφιά», ο Οζντόεφ είχε ισοφαρίσει (2-2) για τον «Δικέφαλο» του Βορρά στο 89’ και στέρησε από την Ένωση τη νίκη.

Στα άλλα ματς που η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε χάσει βαθμούς μετά το 85’, ήταν στο 1-1 με την Κηφισιά στην Καισαριανή, με το γκολ του Βαφέα στο 85’, στο εκτός έδρας 2-2 με τον Πανσερραϊκό, με το γκολ του Θυμιάνη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και στο εκτός έδρας 3-3 με τον Άρη, για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, με το πέναλτι του Μορόν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.