Άιντραχτ – Άουγκσμπουργκ 3-1: Με ανατροπή οι «αετοί» βλέπουν Ευρώπη (highlights)

Η Άουγκσμπουργκ φορμαρισμένη κατάφερε να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Βάργκας να σκοράρει μετά την 9η ασίστ του Ντεμίροβιτς (0-1). Μια προσπάθεια στο στόχο είχαν οι Βαυαροί στο πρώτο ημίχρονο. Η Άιντραχτ δέχτηκε νωρίς γκολ και ο κόσμος δυσαρεστημένος αποδοκίμασε τους παίκτες του Τοπμέλερ αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο….Έβγαλε φάσεις, βρήκε ελεύθερα σουτ αλλά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Αποφασισμένη η Άιντραχτ στην επανάληψη έβαλε τρία γκολ και άφησε

την Αούγκσμπουργκ πίσω με 6 βαθμούς. Στο 55ο λεπτό ο Σαϊμπί ισοφάρισε (1-1) και μέσα σε πέντε λεπτά γύρισε το ματς με το πρώτο γκολ στη Γερμανία του Εκιτικέ (2-1, 60ο λεπτό). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ομάρ Μαρμούς με το 11ο φετινό του γκολ (3-1, 95′).

Η Άιντραχτ με την 11η νίκη της ανέβηκε στους 45 βαθμούς και πλησιάζει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, η Άουγκσμπουργκ έμεινε πίσω 7η στους 39 βαθμούς και δύσκολα θα προλάβει να βγει στην Ευρώπη.